Viena iš priežasčių, kodėl nesilaikoma vizitų pas odontologą plano yra baimė, susijusi su dantų patikra ar gydymu pas odontologą. Yra atvejų, kai išsivysto odontofobija – intensyvi ir neracionali baimė lankytis pas odontologą arba atlikti dantų gydymo procedūras. Tai yra viena iš specifinių fobijų, kuri gali sukelti stiprų nerimą ar panikos priepuolius net galvojant apie vizitą pas dantų gydytoją.
Kita ir itin dažna reguliarių apsilankymų pas odontologą vengimo priežastis įsitikinimas, kad nejaučiant dantų skausmo pas odontologą lankytis nebūtina. Šios bei daugybė kitų priežasčių nepaneigia reguliarios odontologo patikros būtinybės bei neapsaugo nuo pavojų, tykančių apleidus dėsningas dantų patikras.
Baimė dažnai būna susiformavusi vaikystėje ar po nemalonios patirties ankstesnių vizitų metu. Bijoma skausmo apžiūros metu, galimo reikalingo gydymo, ar vizito apskritai. Pasak gydytojo – odontologo Tomo Stumbrio odontologo baimė gali pasiekti fobijos lygį. Žmonės naktį prieš vizitą neišsimiega, ar net nemiega visai. Sėdėdami odontologo kėdėje jaučia greitą širdies plakimą, spaudimą krūtinės srityje. Tačiau viso šito galima išvengti. Tiek dantų gydymo, tiek ir paprastos dantų apžiūros metu itin didelę baimę turintiems žmonėms gali būti taikoma lengva sedacija ir nuskausminimas. Nuskausminimas ir sedacija galima įvairiomis formomis – tabletėmis, įkvepiamomis dujomis, injekcijomis į veną pro kateterį. Bet kuris iš pasirinktų metodų gali būti pritaikomas atsižvelgiant į baimės stiprumą. Vienintelė būtina sąlyga yra įspėti apie savo baimę bei nerimą gydytoją – odontologą prieš vizitą. Šitaip vizitas bus suplanuojamas pagal jūsų individualius poreikius ir užtikrinama kuo palankesnė aplinka, siekiant sukelti kuo mažesnį stresą.
Kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą?
Viena iš sąlygų, būtinų norintiems turėti sveiką ir gražią šypseną, išvengti didelių dantų problemų bei užtikrinti visavertę burnos higieną, yra reguliarios gydytojo – odontologo patikros. Ši taisyklė galioja visiems, nepaisant amžiaus, lyties ar bendros sveikatos būklės. Dauguma žmonių tai žino nuo mažens, tačiau tik nedidelė dalis reguliariai lankosi pas odontologą. Štai keletas situacijų:
Sveika burnos būklė. Jei dantys ir dantenos sveiki, profilaktiniai apsilankymai 1–2 kartus per metus yra pakankami.
Didesnė rizika: Jei turite polinkį į dantų ėduonį, dantenų ligas ar kitus burnos sveikatos sutrikimus, vizitų gali reikėti dažniau, pavyzdžiui, kas 3–4 mėnesius.
Ortodontinis ar protezavimo gydymas. Gydytojas gali rekomenduoti lankytis dažniau, kad stebėtų gydymo eigą.
Vaikai. Vaikų dantų sveikatą reikia tikrinti dažniau – maždaug kas 6 mėnesius, nes jų dantys vystosi ir gali kilti problemų, tokių kaip netinkamas sąkandis ar kariesas. Vyresni pacientai: Vyresni žmonės gali turėti specifinių poreikių, tokių kaip dantų protezų ar implantų priežiūra, todėl jiems rekomenduojami dažnesni apsilankymai.
Kodėl būtina?
Reguliarių odontologinių patikrinimų metu atsiradusias dantų problemas galima nustatyti anksti, kai jos dar yra nedidelės. Tai leidžia taikyti kuo paprastesnį ir mažiau invazyvų dantų gydymą, neleisti dantų ligai progresuoti ir padeda išvengti agresyvaus didelės apimties dantų pažeidimų gydymo, kas neretai baigiasi dantų implantacija ar dantų protezavimu. Užbėgus problemai už akių, gydymo rezultatai visais atvejais yra geresni. Kuo ankstesnis dantų ligos nustatymas yra itin svarbus, todėl būtina suprasti, kad pas odontologą lankytis reikia net neturint jokių nusiskundimų, susijusių su dantimis. Pasak „PAPADENT“ odontologijos klinikos vadovo gyd. odontologo Tomo Stumbrio, reguliarios dantų patikros būtinos dar ir todėl, kad jos taip pat užtikrina dantų higieną (profesionali burnos higiena Vilniuje), geresnį žmonių supratimą apie savo dantų sveikatą, bei dantis apskritai, tęstinį gydytojo – odontologo paciento mokymą, kaip reikia prižiūrėti dantis namie bei kokiomis priemonėmis palaikyti burnos higieną. Supratimas apie dantų priežiūrą nuo mažens, prevencija ir ankstyvas ligos aptikimas gali užkirsti kelią didelių dantų problemų atsiradimui.
Kodėl žmonės vengia?
Nepaisant žinomos reguliarių vizitų pas gydytoją odontologą naudos, didelė dalis šios rekomendacijos visgi nesilaiko. Viena iš pagrindinių reguliarių vizitų vengimo priežasčių yra klaidingas įsitikinimas, kad pas odontologą lankosi tik dantų skausmo kamuojami žmonės. Tačiau sulaukus danties ar dantenų skausmo kreiptis į odontologą jau yra pavėluota gelbėjimosi priemonė, o būtent reguliarios dantų patikros ir leidžia išvengti to skausmo. Kita rimta ir plačiai paplitusi priežastis yra odontologo baimė.
Mitai, susiję su dantų sveikata
Nuo reguliarių vizitų pas odontologą žmones atbaido ir mitai, kurie yra plačiai paplitę visuomenėje. Vienas iš jų yra tai, kad vyresniame amžiuje dantų bei dantenų būklė turi prastėti. Tačiau reguliariai lankantis pas odontologą, rūpinantis dantų ir burnos higiena, laiku gydant dantų problemas, nėra kliūčių išsaugoti sveikus dantis visą gyvenimą. Taip pat manoma, kad reguliarių vizitų metu nuvalant dantų apnašas pakenkiama dantims. Tiesa yra priešinga mitui, higieninio dantų valymo metu pašalinamos apnašos apsaugo dantis bei aplink esančius audinius nuo uždegimo, vadinamo periodontitu.
Šitaip reguliarūs vizitai leidžia apsisaugoti nuo dantų bei dantenų ligų. Žmonės, kurie ilgai nesilanko pas odontologą ir, kurių dantų būklė yra prasta, mano, kad gydytojas – odontologas bus pasibaisėjęs paciento dantimis. Tačiau odontologas niekada nevertina ir neteisia, o tik siekia rasti būdą, kaip pacientui palankiausiu keliu atkurti dantų sveikatą.
Visas kylančias abejones, baimes ar nerimą galima išspręsti prieš vizitą pasikalbėjus su gydytoju – odontologu. Išsklaidžius baimes ir mitus neliks kliūčių sveikos ir gražios šypsenos turėjimui.