Dantų tiesinimas

Dantų tiesinimas: kodėl tai taip svarbu?

Šiuo metu ortodontinio gydymo neatliekame

 

Tikrai ne kiekvienas pacientas gali pasigirti taisyklingu sąkandžiu: tam turi įtakos pernelyg ankstyvas pieninių dantų pašalinimas, įprotis kvėpuoti per burną, patirtos traumos, ir t.t. Šiuolaikinė ortodontija padeda šią problemą išspręsti – naudojant įvairius ortodontinius aparatus ištaisoma netaisyklinga dantų padėtis ir suformuojamas taisyklingas sąkandis. Dantų tiesinimas pasirenkamas ne vien tik dėl estetikos: ši procedūra padeda apsaugoti dantis nuo pernelyg greito dėvėjimosi, užtikrina paprastesnę burnos higieną ir padeda išvengti dantų ir žandikaulio problemų.

Užsirašykite nemokamai konsultacijai telefonu + 370 699 99911 arba info@dantugydytojas.lt – artimiausiu metu susitiksime implantologijos klinikoje adresu: V. Gerulaičio g. 1-26, Vilnius.

 

Kviečiame susipažinti su kitomis „PAPADENT“ paslaugomis:

 

Netaisyklingo sąkandžio priežastys

Netaisyklingo sąkandžio formavimuisi dažniausiai turi įtakos šie veiksniai:

 • Įpročiai (pernelyg ilgas vaikiško čiulptuko naudojimas, įprotis kvėpuoti per burną, ir t.t.);
 • Paveldimumas;
 • Normalaus nuolatinių dantų dygimo sutrikdymas (dėl ankstyvo pieninių dantų praradimo);
 • Patirtos traumos.

Netaisyklingas sąkandis

 

Dantų tiesinimas plokštelėmis

Dantų tiesinimas svarbus dėl šių priežasčių:

 • Ėduonies prevencija: dėl netaisyklingo sąkandžio maisto likučiai kaupiasi tarpdančiuose ar prikimba ant nelygaus dantų paviršiaus, todėl ilgainiui tai gali sukelti ėduonį ir dantenų uždegimą;
 • Paprastesnis dantų taisymas: taisyti kreivus dantis tenka gerokai dažniau, o šis procesas įprastai yra gerokai sudėtingesnis, taigi, dantų tiesinimas gali padėti išvengti pernelyg dažnų vizitų į odontologijos kliniką;
 • Lėtesnis dantų dėvėjimasis: kreivi dantys neužtikrina tinkamos atramos, todėl kramtymo krūvis pasiskirsto netolygiai. Būtent todėl kreivi dantis gali greičiau nudilti ar net nulūžti – tokiu atveju tenka atlikti dantų atkūrimo procedūras;
 • Paprastesnis protezavimas: kokybiškai protezuoti tiesius dantis visada yra gerokai paprasčiau nei kreivus, todėl tai yra dar viena svarbi priežastis, kodėl vertėtų rinktis dantų tiesinimo procedūras. Taip pat kreivi dantys gali kliudyti dantų implantavimui, tad prieš šią procedūrą gali būti rekomenduojama pirmiausia ištiesinti dantis;
 • Ligų prevencija: netaisyklingas sąkandis kliudo kokybiškai sukramtyti maistą, todėl tai gali tapti virškinamojo trakto sutrikimų priežastimi;
 • Kalbos defektų pašalinimas: kreivi dantys gali kliudyti pakankamai aiškiam kalbėjimui, todėl dantų tiesinimo procedūros gali būti taikomos ir tada, kai siekiama užtikrinti geresnius kalbos gebėjimus.

Kada geriausia atlikti dantų tiesinimą?

Dantų tiesinimas gali būti taikomas ir vaikams, ir suaugusiesiems. Pirmasis vizitas pas ortodontą rekomenduojamas 8-9 gyvenimo metais. Įvertinus dantų situaciją bus galima numatyti, ar vaikui yra reikalingos dantų tiesinimo procedūros. Kartais gydymas yra pradedamas nedelsiant, tačiau tai ne visada yra būtina: tam tikrais atvejais vizitą rekomenduojama pakartoti po kelerių metų, kada mažojo paciento žandikaulis bus susiformavęs. Vis dėlto, kentėti netaisyklingo sąkandžio problemų nereikėtų ir vėlesniame amžiuje: šiuolaikinės ortodontinės technologijos leidžia pasiekti tikrai puikių rezultatų. Gydymas yra taikomas įvertinus dantų būklę: nustatoma, ar nėra tam tikrų dantų ir dantenų ligų, kurios gali apsunkinti gydymo eigą. Šiandien dantų tiesinimui yra parenkami įvairūs būdai – tai gali būti tiesinimas breketais, plokštelėmis ar kapomis – tinkamiausias metodas visuomet yra parenkamas individualiai.

Dantų tiesinimas breketais

Breketai yra taikomi koreguojant netaisyklingą sąkandį ir tiesinant dantis. Breketai yra fiksuojami visam gydymo laikotarpiui ir nėra išimami. Toks korekcijos tipas yra taikomas tada, kai pacientui jau yra išdygę visi nuolatiniai dantys: šie ortodontiniai aparatai gali būti taikomi ne tik vaikams, bet taip pat ir suaugusiesiems. Breketai gali būti vidiniai arba išoriniai, o medžiagos, iš kurių jie pagaminti, gali labai varijuoti.

Vidiniai breketai beveik nepastebimi

Pacientai neretai baiminasi, kad breketai bjauros veido estetiką, todėl minties nešioti šiuos ortodontinius įtaisus paprasčiausiai atsisakoma. Vis dėlto, taip elgiamasi tikrai be reikalo: šiuolaikiniai breketai tikrai nėra krentantys į akis, todėl niekas nė neįtars, kad ant jūsų dantų yra pritvirtintas korekcinis aparatas. Gamyboje naudojamas specialus lydinys, kuris užtikrina, kad ortodontinis įtaisas bus ganėtinai plonas ir puikiai priglundantis prie dantų paviršiaus.

Išoriniai breketai smarkiai tobulėja

Skiriami du pagrindiniai šių breketų tipai – jie gali būti naujosios ar senosios kartos (abiejų tipų įtaisai gaminami iš keramikos ar metalo). Naujosios kartos metaliniai breketai nebėra tokie gremėzdiški kokie buvo anksčiau – šiandien jie gaminami iš įvairių metalų lydinių. Nors metaliniai breketai nėra tokie estetiški kaip keramikiniai, tačiau džiugina tai, kad šie ortodontiniai aparatai yra saugūs ir negadinantys dantų emalio.  Keramikiniai breketai yra mažiau pastebimi, be to, unikali konstrukcija užtikrina mažesnę trintį, o gydymo laikotarpis tampa trumpesnis.

Dantų tiesinimas plokštelėmis

Dantų plokštelės – tai iš plastiko pagamintas ortodontinis aparatas, kuris yra tvirtinamas specialiais kabliukais. Priešingai nei breketai, plokštelė yra nuimamas ortodontinis aparatas, kuris dantų padėtį keičia palaipsniui (plokštelę būtina nusiimti prieš valgį ar dantų valymo procedūrą). Plokštelėmis galima koreguoti ir viršutinius, ir apatinius dantis, jos yra gaminamos individualiai (prieš tai yra nuimami dantų atspaudai). Dantų plokštelės kaina yra ganėtinai nedidelė, tačiau toks ortodontinis aparatas gali būti taikomas tik esant gana nesudėtingiems atvejams.  Taip pat plokštelė gali būti taikoma ir tada, kuomet siekiama išlaikyti pasiektus gydymo rezultatus (ji  užtikrina, kad dantys negrįš į prieš tai buvusią padėtį).

Dantų tiesinimas kapomis

Dantų kapos – tai tokie ortodontiniai aparatai, kurie kitaip dar vadinami laineriais. Pacientui yra pagaminamos kelios skirtingos kapos, kurios yra nešiojamos viena po kitos – tokiu būdu dantys yra tiesinami palaipsniui (šis dantų tiesinimo metodas yra tinkamas tik gana lengvais atvejais). Dantų kapos pasižymi estetika ir naudojimo paprastumu – esant poreikiui dantų kapas galima išimti. Dantų kapos šiai dienai yra pats pažangiausias dantų tiesinimo būdas , leidžiantis komfortiškiausiai išspręsti daugelį situacijų. Lietuvoje daugiausiai naudojamos dviejų gamintojų tiesinimo kapomis sistemos : Invisalign ir Airnivol.  

Mikroimplantai taikomi dantų atramai

Koreguojant sąkandį taip pat gali prireikti papildomos atramos – tokiu atveju yra taikomi mikroimplantai: šis sprendimas padeda parinkti patogesnę dantų atramos vietą.  Šie įtaisai yra įsriegiami taikant vietinę nejautrą, o pati procedūra įprastai trunka maždaug 10-15 minučių. Ortodontiniai mikroimplantai nesuauga su kaulu, todėl baigus gydymą jų pašalinimas yra ganėtinai paprastas. Džiugina tai, kad ortodontiniai implantai gali padėti sutrumpinti sąkandžio koregavimo laikotarpį, o rezultatai yra tikrai efektyvūs.

Breketai

Dantų tiesinimas kapomis

Ar gali prireikti šalinti dantis?

Nors ortodontijos sritis sparčiai tobulėja, tačiau ne visada yra įmanoma išsaugoti visus paciento dantis – jei formuojant taisyklingą sąkandį nepavyksta sutalpinti visų dantų, kartais gali prireikti pašalinti dalį dantų (dažniausiai yra šalinami prieškrūminiai dantys, tačiau tai visada priklauso nuo konkrečios situacijos). Ortodontai visada stengiasi išvengti dantų šalinimo, tačiau svarbu suprasti, kad tai ne visada yra įmanoma. Kai dantys užima pernelyg daug vietos, tai gali trukdyti dantų tiesinimo eigai, todėl toks sprendimas kartais yra pats geriausias.

Dantų tiesinimo trukmė

Nors tai yra labai individualu, tačiau dantų tiesinimo trukmei didelį poveikį turi paciento amžius ir parinkti ortodontiniai aparatai. 9-13 metų vaikų dantų tiesinimas dažniausiai atliekamas nuimamais ortodontiniais aparatais, o gydymo trukmė yra maždaug pusantrų metų. 13 metų ir vyresniems jaunuoliams ortodontas gali skirti plokštelę arba breketus, o dantų tiesinimo eiga trunka 1-2 metus. Saugusiesiems taikomas dantų tiesinimas dažniausiai yra sudėtingesnis, todėl trunka ilgiau (įprastai tai yra atliekama per 1-3 metus). Pasikonsultavę su ortodontu galėsite sužinoti, kokio gydymo galima tikėtis, ir kiek laiko tai užtruks.

Vaikų dantų tiesinimas

Kreivi dantys ne tik atrodo neestetiškai, bet taip pat turi neigiamą poveikį gyvenimo kokybei: dantys dėvisi greičiau, gali būti juntamas skausmas, maistas gali būti nepakankamai sukramtomas, ir t.t. Būtent todėl labai svarbu stebėti, ar vaiko dantys dygsta taisyklingai: vizitus į odontologijos kliniką rekomenduojama planuoti kuo ankstyvesniame vaiko amžiuje. Dažniausiai pas ortodontą atvykstama tada, kai vaikui sukanka aštuoneri metai, tačiau tam tikrais atvejais dantų tiesinimas gali būti pradedamas dar anksčiau. Tėveliai turėtų būti budrūs ir nuolat stebėti, kaip dygsta nuolatiniai dantys, o tuomet, jei dantys dygsta netinkamai, vertėtų pasikonsultuoti su ortodontu. Kartais tam tikri dantų augimo pakitimai susitvarko savaime, todėl dantų tiesinimas yra atidedamas vėlesniam laikotarpiui (kartais šios procedūros nė neprireikia). Jei tektų atlikti dantų koregavimą ortodontiniais aparatais, gali būti parenkamos šios galimybės:

 • Dantų plokštelės dažniausiai parenkamos 8-10 metų vaikams, kurių sąkandis yra mišrus (dalis dantų yra pieniniai, o kita dalis – nuolatiniai). Įprastai plokštelės yra naudojamos kaip pradinė gydymo dalis, nes plokštelės gali palengvinti tolimesnę dantų tiesinimo eigą. Toks ortodontinis gydymas skiriamas tiems vaikams, kurių viršutinis žandikaulis yra pernelyg siauras (ilgainiui plokštelė padidina lanko ilgį). Nors dažnai manoma, kad plokštelės nepadeda pasiekti pageidaujamų rezultatų, tačiau didžiausia problema yra tai, kad vaikai jas ne visada nešioja pakankamai atsakingai (plokštelės yra išimamos);
 • Breketai įprastai yra skiriami 12-13 metų pacientams. Labai svarbu yra tai, kad vaikas mokėtų tinkamai rūpintis dantimis – juk niekam ne paslaptis, kad breketai reikalauja dar atidesnės priežiūros. Tokio amžiaus vaikai dažniausiai jau supranta, kaip svarbu yra tinkamai rūpintis dantimis, todėl tikėtina, kad tam jie skirs pakankamai dėmesio. Jei pacientas yra pakankamai motyvuotas turėti tiesius dantis, tokiu atveju gydymo eiga yra kur kas sklandesnė ir efektyvesnė;
 • Kapos – tai ganėtinai nauja dantų tiesinimo priemonė, kuri dažniausiai pasirenkama tada, kai baiminamasi, kad breketai neatrodys pakankamai estetiškai. Dantų kapos yra skaidrios plokštelės, kurios turi būti keičiamos kas dvi savaites (jos yra gaminamos pagal unikalius dantų atspaudus).

Ar norėtumėte sužinoti daugiau?

Nedvejodami skambinkite mums +370-699-99911
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.