ORTODONTINIS GYDYMAS

Ortodontinis gydymas: ar gali būti atliekamas visiems?

Kreivi dantys – ne vien tik estetinė problema. Jei sąkandis yra netaisyklingas, įprasta dantų priežiūra tampa gerokai sudėtingesnė, todėl įvairias odontologines procedūras tenka atlikti dažniau. Dėl netaisyklingo sąkandžio atlikti dantų implantavimą ar protezavimą tampa gerokai sudėtingiau, be to, netaisyklingai išsidėstę dantys neretai apsunkina kramtymo procesą, lemia dikcijos sutrikimus, ir t.t. Gyvenimas turint kreivus dantis tikrai ne visada yra lengvas, todėl rekomenduojama pasikonsultuoti su ortodontais, kurie įvertins dantų būklę, bei galės pasiūlyti tinkamiausią sprendimą.

Kodėl susiduriama su ortodontinėmis problemomis?

Šiandien ortodontai išskiria ganėtinai daug priežasčių, dė kurių gali formuotis netaisyklingas sąkandis. Tam gali turėti įtakos šie veiksniai:

  • Genetika;
  • Vaikų įpročiai (nykščio čiulpimas, liežuvio laikymas netaisyklingoje padėtyje, ir t.t.);
  • Per anksti iškritę ar išrauti pieniniai dantys;
  • Traumos.

dantis

 

ortodontinio gydymo

Vaikų ortodontinis gydymas

Pirmąjį vizitą pas ortodontą vertėtų planuoti vaikui sukakus 6-7 metams. Vaikų ortodontas įvertins, ar nuolatiniai dantys auga taisyklingai, o prireikus galės pasiūlyti tinkamiausias dantų tiesinimo priemones. Nors dalį ortodontinių problemų gali nustatyti tik gydytojas, tačiau kai kuriuos netaisyklingo sąkandžio požymius gali pastebėti ir tėveliai: vaiko veidas tampa nesimetriškas, žandikaulis atsikiša į priekį, apatiniai dantys dengia viršutinius, išdygsta ne visi dantys, vaikui sunku ištarti tam tikrus garsus, ir t.t.

Ortodontinis gydymas taikomas ir suaugusiesiems

Įprasta manyti, kad ortodontinis gydymas yra veiksmingas tik tada, kai jis atliekamas dar vaikystėje. Tai nėra tiesa: šiandien taikomos ortodontinės priemonės padeda efektyviai tiesinti ir suaugusiųjų pacientų dantis. Nors tokio gydymo trukmė gali būti kiek ilgesnė, tačiau rezultatas neretai pranoksta lūkesčius. Gydymas užtrunka nuo 1,5 iki 2,5 metų, tačiau tai priklauso nuo pasirinkto ortodontinio gydymo metodo bei dantų būklės.

Ortodontinio gydymo būdai

Ortodontija tampa vis pažangesnė, todėl dantų tiesinimas gali būti atliekamas net ir suaugusiems žmonėms. Nors taikant ortodontinį gydymą dažniausiai nėra jokių amžiaus apribojimų, tačiau dantų tiesinimą visada rekomenduojama pradėti kiek įmanoma anksčiau. Šiandien gydymas ortodontinis yra atliekamas taikant ne tik breketus, bet taip pat ir kitas priemones, todėl pacientai turi galimybę įvertinti jų privalumus ir išsirinkti tinkamiausias.

Gydymas breketais

Tai – pats populiariausias dantų tiesinimo metodas, kuris užtikrina pakankamai greitą ir efektyvų dantų gydymą. Šis tiesinimo metodas gali būti taikomas sulaukusiems 12-13 metų amžiaus ir vyresniems pacientams. Breketai gali būti kelių skirtingų tipų:

  • Metaliniai breketai: tokia dantų tiesinimo priemonė yra naudojama jau ganėtinai seniai, ir šiandien dėl jos veiksmingumo nekyla jokių abejonių. Metaliniai breketai gali būti taikomi net ir tada, kai gydomi labai sudėtingi dantų kreivumo atvejai;
  • Beligatūriniai breketai: tai – vis labiau populiarėjanti dantų tiesinimo priemonė, kuri džiugina retesniais apsilankymais odontologijos klinikoje. Nors šių breketų kaina yra didesnė nei metalinių, tačiau jie yra estetiškesni ir patogesni;
  • Keramikiniai breketai: ši ortodontinė priemonė atrodo labai estetiškai ir jų nešiojimo metu leidžiantys išvengti dantų spalvos pokyčių. Vis dėlto, svarbu paminėti ir porą tokių breketų trūkumų: jie yra ganėtinai trapūs ir brangūs;
  • Liežuviniai breketai: tokie ortodontinio gydymo aparatai yra laikomi pačiais estetiškiausiais, nes aplinkiniai žmonės jų paprasčiausiai nepastebi. Tokių breketų kaina yra ganėtinai aukšta, be to, tokį ortodontinį gydymą galima taikyti ne visais atvejais.

Gydymas kapomis

Dėl tam tikrų priežasčių pacientai nori išvengti breketų nešiojimo, todėl jiems gali būti siūlomos šių ortodontinių aparatų alternatyvos. Viena jų – tai dantų tiesinimas kapomis, kuris turi ne taip ir mažai privalumų. Plokštelės yra gaminamos iš skaidraus plastiko, todėl jos yra beveik nepastebimos. Džiugina ir tai, kad pacientams tenka patirti mažiau diskomforto (dažniausiai juntamas tik nestiprus tempimo jausmas). Dantų tiesinimas kapomis dažniausiai trunka trumpiau nei nešiojant breketus, tačiau esant sudėtingiems atvejams kapos nebus pakankamai veiksmingos.

Gydymas plokštelių pagalba

Ortodontinis gydymas taip pat gali būti atliekamas taikant plokšteles. Ortodontinė plokštelė – tai individualiai gaminamas įtaisas, kuris dažniausiai pasitelkiamas tiesinant vaikų ar paauglių dantis. Toks tiesinimo metodas dažniausiai taikomas tada, kuomet atvejis nėra labai sudėtingas (arba tada, kai siekiama palaikyti rezultatus, pasiektus taikant breketus).

Ar ortodontinis gydymas gali pakenkti dantims?

Pacientai neretai nuogąstauja, kad dantų tiesinimo aparatai gali pakenkti dantis, tačiau taip tikrai nenutiks, jei laikysitės svarbiausių taisyklių. Ypatingai svarbu laikytis svarbiausių burnos higienos ir ortodontinių apartų priežiūros taisyklių, ir pasibaigus gydymo laikotarpiu tikrai galėsite džiaugtis kur kas gražesne šypsena. Ortodontai Vilniuje suteiks visą svarbiausią informaciją apie dantų priežiūros taisykles, todėl susidurti su galimais dantų pažeidimais jums tikrai neteks.

vaiku ortodontas

ortodontinė plokštelė