Danties rovimas

Danties rovimas: kada tai yra būtina?

Dantų skausmas – labai nemalonus simptomas, su kuriuo teko susidurti kone kiekvienam. Tikrai nereikėtų laukti, kol skausmas taps tiesiog nepakeliamu – jei į odontologą kreipsitės pakankamai greitai, tikėtina, kad skaudamą dantį pavyks išsaugoti. Vis dėlto, kartais tai nėra įmanoma – danties rovimas tam tikrose situacijose yra skiriamas tam, kad pavyktų išvengti tam tikrų komplikacijų. Nors didžioji dalis pacientų danties šalinimą įsivaizduoja kaip ilgą ir skausmingą procesą, tačiau tikrai nėra jokio reikalo nuogąstauti – prieš šią procedūrą yra atliekamas nuskausminimas, o pats danties rovimas dažniausiai trunka nuo 10 iki 30 minučių.

Užsirašykite nemokamai konsultacijai telefonu + 370 699 99911 arba info@dantugydytojas.lt – artimiausiu metu susitiksime implantologijos klinikoje adresu: V. Gerulaičio g. 1-26, Vilnius.

Kada reikalingas dantų rovimas?

Būtinybę rauti dantis visuomet įvertina odontologas. Jei dantis yra labai smarkiai sugedęs, jį taisyti ne visada yra tikslinga: anksčiau ar vėliau jį vis tiek gali tekti rauti, o suirusių šaknų traukimas visuomet yra gerokai sudėtingesnis. Sugedę dantys gali užkrėsti ir šalia esančius dantis, todėl ima vystytis pūliniai, atsiranda žandikaulio cistos, ir t.t. Esant tokioms patologijoms dantų gydymas gali tapti ilgu ir sudėtingu procesu, o to visuomet norėtųsi išvengti. Danties rovimas gali būti atliekamas orodontiniais tikslais, kuomet pacientai turi sąkandžio problemų, kai dantys yra atsikišę, ar kai žandikaulyje yra per mažai vietos kitiems dantims (tokiais atvejais gali būti šalinami ne tik sugedę, bet taip pat ir visiškai sveiki dantys). Odontologams taip pat tenka šalinti ir neišdygusius ar tik iš dalies išdygusius dantis (dažniausiai tai yra protiniai dantys). Jei tokie dantys yra paliekami, pacientams tampa sunkiau užtikrinti tinkamą burnos priežiūros higieną, todėl ilgainiui tai gali lemti ėduonies vystymąsi gretutiniuose dantyse ar kitas patologijas.

Danties rovimas

Danties rovimas

Kodėl svarbu dantį pašalinti laiku?

Kartais pacientai siekia bet kokia kaina išsaugoti dantį, tačiau taip elgtis gali būti labai pavojinga. Jei tampa akivaizdu, kad laikui bėgant situacija tik prastės, o vilčių išsaugoti dantį bus visai nedaug, rekomenduojama dantį kiek įmanoma greičiau pašalinti, nes priešingu atveju vystysis patologijos, danties gydymui bus išleidžiama daug pinigų, o rezultatas nebūtinai bus būtent toks, kokio ir siekiama. Jei vystysis uždegimas, gali būti prarandamas ne tik dantis, bet ir po juo esantis kaulinis audinys, o tai reiškia, kad dantų implantavimas gali tapti labai sudėtingas ir brangus. Vis dėlto, skubėti rauti dantį taip pat nereikėtų – pirmiausia vertėtų pasidomėti jo išsaugojimo galimybėmis ir ateities prognozėmis.

Kaip elgtis po danties rovimo?

Po danties rovimo gali būti pastebimas nežymus kraujavimas. Išsigąsti tikrai neverta – tai visiškai natūralu. Maždaug pusvalandį po danties rovimo rekomenduojama laikyti sukandus tvarsčio gabalėlį – jei jį ištraukus kraujavimas vis dar nebus liovęsis, įdėkite naują tvarsčio gabaliuką (jį palaikykite dar pusvalandį). Jei po danties rovimo buvo reikalingas siuvimas, siūlės bus ištraukiamos po 7-10 dienų (jei buvo naudojamos tirpios siūlės, jos ištirps per maždaug 2-3 savaites). Parą po atliktos procedūros rekomenduojama rinktis ganėtinai minkštą maistą, vertėtų vengti karštų maisto produktų ir gėrimų. Mažiausiai parą po rovimo nevartokite alkoholinių gėrimų, nerūkykite. Taip pat nerekomenduojama pirmąją parą valyti dantų – praėjus 24 valandoms galėsite grįžti prie įprastos burnos higienos. Jei išrauto danties vietoje bus žymus patinimas, į rankšluostį įvyniokite šaldyto vandens butelį, ir jį palaikykite prie skruosto. Komplikacijos po danties rovimo yra labai retos, tačiau tuomet, jei pastebėtumėte ką nors neįprasto, nedelsdami kreipkitės į odontologą.

KOKIĄ KLINIKĄ PASIRINKTI?

Danties rovimas gali būti atliekamas bet kurioje odontologijos klinikoje, tačiau nereikėtų skubėti apsispręsti. Visuomet siekiama, kad odontologinės procedūros būtų atliekamos kiek įmanoma profesionaliau, taigi, pravartu pasidomėti pacientų atsiliepimais, įvertinti, ar nuvykti į kliniką bus pakankamai patogus. Jei siekiate, kad klinikoje būtų siūlomas ganėtinai nebrangus danties rovimas, kaina taip pat turėtų būti vienas svarbiausių kriterijų, kurį derėtų įvertinti.

KODĖL IŠRAUTĄ DANTĮ REKOMENDUOJAMA ATSTATYTI?

Išrauto danties vietoje įprastai rekomenduojama įsriegti implantą, kuris apsaugo nuo žandikaulio kaulo tirpimo, padeda išvengti veido išvaizdos pokyčių, užtikrina visavertę kramtymo funkciją, ir t.t. Visų šių padarinių bus galima išvengti, jei išrauti dantys bus atkuriami vienerių metų laikotarpiu, taigi, po atliktos dantų rovimo procedūros vertėtų pasvarstyti apie dantų atkūrimo galimybes.