Kas yra periodontitas?

Nauji dantys vos per 24 val. net jei situacija beviltiška

Periodontitas - klastinga liga. Sužinokite svarbiausius faktus

Konsultacijas bei chirurginį periodontologinį gydymą atlieka periodontologė Modesta Domeikaitė

Modesta Domeikaitė

Daugiau apie periodontologą Vilniuje

Periodontitu ( dar kitaip parodontoze )  vadinama liga, kurios metu ūmus uždegimas pažeidžia dantis supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą. Šiandieninė odontologija išskiria kelias dešimtis dantenų ligų, iš kurių labiausiai paplitusi yra periodontitas. Kad tai – ypač opi problema, įrodo ir atlikti tyrimai: maždaug 9 iš 10 mūsų šalies gyventojų turi tam tikrų šios ligos požymių.

Požymiai, rodantys, kad jus kamuoja periodontitas, yra:

  • patinusios, paraudusios, pūlingos, kraujuojančios dantenos, jų atsitraukimas ir kišenių gilėjimas;
  • dantų paslankumas bei padėties keitimas;
  • tirpstantis danties kaulas;
  • dantų jautrumas, kuomet valgomas šaltas, karštas ar saldus maistas;
  • dėl dantenų susitraukimo, dantys atrodo kur kas ilgesni;
  • nemalonus burnos kvapas.

Periodontitas yra liga, kuri turi būti pradėta gydyti kaip įmanoma anksčiau, kadangi tik tokiu atveju pavyks užkirsti kelią nemalonioms pasekmėms, blogiausia iš jų – dantų netekimas.

 

Užsiregistruokite konsultacijai!

GREITA NEMOKAMA KONSULTACIJA

 

Kokia yra ligos eiga?

Pirmasis etapas – dantenų spalvos pakitimai. Negydoma liga plinta toliau, apimdama giliau esančius audinius (periodonto raištį, danties cementą bei kaulą). Prasidėjus išvardintų struktūrų irimui, galimas dantenų pūliavimas bei kraujavimas, nemalonus burnos kvapas, matomos danties šaknys, dantys tampa paslankiais, pasiekiamas galutinis etapas – dantų netekimas.

Būtent dėl šios priežasties, periodontitas tampa pagrindine dantų  netekimo priežastimi, kai dantenos ir kaulas sunyksta apsinuogina dantų šaknys ir tampa labai jautrios gali prireikti net tokios paslaugų,  kaip  šaknies kanalų valymas, implantacija ar protezavimas. Šaknų kanalų gydymas laikinai gelbsti kai dantys tampa nepakeliamai jautrūs.

Na, o tais atvejais, kuomet periodontitas yra ypač sunkios formos ir gydymas nebeveiksmingas, neišvengiama blogiausių pasekmių – dantų netekimo, jų protezavimas arba implantancija tampa greitu bei patikimu būdu pašalinti šios ligos padarinius. Specialistai, įvertinę jūsų situaciją, pasiūlys geriausią dantų protezavimo arba implantancijos būdą.

Tačiau tai dar ne viskas – protezavimas arba implantavimas gali būti naudingi ir tuo atveju, kai reikia sutvirtinti dėl periodontito susilpnėjusias dantų šaknis.

Kompleksinė problema reikalaujanti paradantozės gydymo, dantų protezų ir implantavimo

Paradantozės gydymas dažnai baigiasi protezavimu ar net implantavimu

Siekiant išvengti šios, nemalonias pasekmes turinčios ligos, būtina suprasti, kokios yra jos priežastys. Periodontitas gali atsirasti dėl:

  • specifinių mikroorganizmų ir jų veiklos produktų (šiuo metu skaičiuojama maždaug 300 mikroorganizmų, kurie gali sukelti periodontitą, rūšių);
  • minkštų apnašų, ilgainiui virstančių į akmenis ir sukeliančių dantenų uždegimą –gingivitą;
  • faktorių, dėl kurių galimos mikrobinės apnašos: susigrūdusių dantų, nekokybiškų arba netikslių dantų protezų, plombų;
  • sisteminės ligos, pavyzdžiui, cukrinio diabeto;
  • netinkamos mitybos, vitaminų bei mikroelementų stokos;
  • genetikos ar hormonų sistemos sutrikimų (dėl jų organizmas negali tinkamai reaguoti į bakterijas);
  • rūkymo, be to, rūkančius pacientus paprastai vargina sunkesnė šios ligos forma, o gydymas – trunka ilgiau.

Kokioms grupėms priklausantys žmonės labiausiai kenčia nuo šios ligos?

Kalbant apie amžių, cenzo nėra – periodontitas gali jus užklupti bet kuriuo metu. Vis dėlto, pastebima tendencija, kad vyresni nei 40 žmonės yra kur kas dažniau kamuojami parodontozės simptomų nei tie, kurie dar neperžengė šios ribos.

Kalbant apie dantų priežiūrą bei žalingus įpročius, pastebėta, kad periodontitu dažniau suserga rūkantieji bei nesilaikantys dantų priežiūros taisyklių. Praktika rodo, kad periodontito ligos paūmėjimo atvejų dažniausiai sulaukiama šiltuoju metų laiku. Tai siejama su tuo, kad atostogų metu žmonės linkę skirti mažiau dėmesio dantų priežiūrai.

SUSIPAŽINKITE SU PAPADENT GYDYTOJŲ KOMANDA!

PAPADENT PERSONALAS

Periodontito gydymas

Labai svarbu, kad gydymo procesas būtų ne tik kaip įmanoma anksčiau pradedamas – būtina užtikrinti jo kokybę. Pagrindinis gydymo tikslas yra uždegimo pašalinimas. Jo siekiama keliais etapais:

1 – asis gydymo etapas

Šis etapas vadinamas nechirurginiu periodontito gydymu. Jo metu įvertinama paciento burnos būklė, sudaromas individualus gydymo planas bei atliekami tam tikri veiksmai, o trukmė – 1 – 2 vizitai. Pirmojo etapo metu šalinamos minkštos apnašos, akmenys, poliruojamos dantų šaknys. Procedūros atliekamos inovatyviu ultragarsiniu instrumentu, atliekama vietinė nejautra. Pacientas nejaučia diskomforto. Parenkamos labiausiai tinkančios dantų priežiūros priemonės bei suteikiami vertingi patarimai, kaip užtikrinti kokybišką dantų priežiūrą namuose. Jau po pirmojo etapo pastebimi tam tikri pokyčiai: sumažėja arba visai išnyksta dantenų kraujavimas, nelieka nemalonių pojūčių (niežėjimo, deginimo jausmo, jautrumo), dantų paviršius tampa lygiu. Priklausomai nuo situacijos, gali būti skiriami ir antibiotikai.

2 – asis gydymo etapas

Šis gydymo etapas pradedamas, kai nuo pirmojo praeina 1 – 3 mėnesiai (priklausomai paciento situacijos bei ligos eigos). Per šį laikotarpį išnyksta negilios kišenės, tuo tarpu gilioms kišenėms panaikinti yra taikoma lopo operacija. Periodontitas, operacija – dažnai neatsiejami vienas nuo kito, ypač tuomet, kai diagnozuojama sunki ligos forma. Operacijos metu atkeliamos dantenos bei pašalinami po jomis esantys dantų akmenys, kurių nebuvo įmanoma pasiekti bei pašalinti pirmojo etapo metu. Lopo operacijos metu visi dantų paviršiai yra puikiai matomi bei pasiekiami, todėl atsiranda galimybė maksimaliai esamus nešvarumus pašalinti bei išvalyti infekuotus paviršius. Tai atlikus, dantenos grąžinamos į pirminę padėtį, sutraukiamos siūlėmis. Taikoma vietinė nejautra, todėl išvengiama nemalonių pojūčių. Tinkamai atliktas 2 – asis gydymo etapas užtikrina, kad bus išsaugota likusi sveika kaulo dalis bei atnaujinamas prarasto kaulo kiekis.

3 – iasis gydymo etapas

3 – iasis gydymo etapas dar yra vadinamas palaikomuoju etapu.  Kartą per kelis mėnesius yra tikrinama paciento burnos būklė, atliekamos panoraminės nuotraukos. Jis reikalingas tam, kad ateityje būtų išvengta ligos atsinaujinimo.

Siekiant užtikrinti sėkmingą gydymą, labai svarbu atlikti nuodugnius tyrimus. Jų metu:

  • atliekamas genotipo nustatymo testas;
  • matuojamos dantenų kišenės;
  • įvertinamas kaulo patirpimas;
  • nustatomas dantų paslankumas;
  • siekiant įvertinti bendrą kaulo ir dantų būklę atliekama panoraminė nuotrauka;
  • iš periodontinių kišenių paimamas pasėlis.

Laiku pradėtas periodontito gydymas (kiuretazas) gali padėti išsaugoti sveikus audinius bei atstatyti prarastus, užtikrinti, kad liga neatsinaujins. Tačiau dar geresnis scenarijus – apskritai nesusirgti šia liga. Tokią tikimybę padidinti galima užtikrinant reikiamą profilaktiką bei laikantis patarimų:

  • taisyklingas ir reguliarus dantų valymas;
  • tinkamo dantų šepetėlio naudojimas. Patartina rinktis minkštesnį, kadangi kietus šerelius turintys šepetėliai braižo danties paviršių, o įbrėžimai tampa puikia terpe bakterijoms daugintis. Taip pat svarbu reguliariai keisti dantų šepetėlį (geriausia tai daryti kas mėnesį);
  • pirmenybę teikite dantų pastai, kurios sudėtyje yra fluoro (ši medžiaga stiprina dantis). Pabrėžtina, kad prekyboje galime rasti dantų pastų, kuriose – skirtinga fluoro koncentracija. Paprašykite specialisto, kad jis įvertintų, kokios fluoro koncentracijos dantų pasta yra reikalingajūsų atveju;
  • dantis valykite sukamaisiais judesiais – tokiu būdu nesubraižysite dantų paviršiaus;
  • naudokite dantų siūlą, tai – geriausia priemonė pašalinti apnašas, kurių negalėjote pasiekti valydami dantis pasta;
  • jei rūkote – meskite, kadangi šis žalingas įprotis yra vienas periodontito sukėlėjų, o nustojus rūkyti,gydymas tampa efektyvesniu;
  • pasirūpinkite visaverte mityba, užtikrinkite reikiamą mineralų bei vitaminų kiekį, į racioną įtraukite dantis ir jų audinius stiprinančių produktų;
  • reguliariai lankykitės pas specialistą – ligos užuomazgos pastebėjimas užtikrins, kad gydymas bus pradėtas laiku. Profilaktiniai apsilankymai pas specialistus yra ypač svarbūs ir vienas iš jų gali būti lemtingu, kadangi periodontitas – viena iš tų ligų, kuri labai ilgą laiko tarpą progresuoja tyliai, nesudarydama diskomforto pacientui. Taigi, tik profesionalai gali pastebėti ligos pradžią ir imtis reikalingų veiksmų.

Tinkama dantų priežiūra, visavertė mityba, žalingų įpročių atsisakymas, o svarbiausia – reguliarūs apsilankymai pas specialistą, sumažins periodontito tikimybę. Periodontitas yra viena rimčiausias pasekmes turinčių ligų. Užkirskite tam kelią jau šiandien, užsiregistruodami profilaktiniam patikrinimui jau šiandien! Profilaktinės burnos higienos kainas rasite čia: https://www.dantugydytojas.lt/kainos/#profesionali-burnos-higiena

SUŽINOKITE DAUGIAU APIE PROFESIONALIĄ DANTŲ HIGIENĄ!

BURNOS HIGIENOS PASLAUGA

Jei paradantozė yra LABAI PAŽENGUSI ir gydymas beviltiškas, geriausia išeitis ALL-ON-4 metodas arba dar kitaip „VISI dantys ant 4 implantų“.

DAUGIAU INFORMACIJOS ČIA

 

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus

TRŪKSTA DANTŲ? PAPADENT VISUOMET JUMS PADĖS REGISTRUOKITĖS NAUJIENLAIŠKIUI

The form you have selected does not exist.