Periodontitas, plačiau žinomas kaip paradantozė, yra lėtinė uždegiminė liga, pažeidžianti dantį supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą ir alveolės kaulą. Tai yra rimta dantenų infekcija, kurią sukelia bakterijų sankaupos. Negydomas periodontitas yra pagrindinė dantų praradimo priežastis suaugusiems.
- Simptomai. dažniausi požymiai yra kraujuojančios, patinusios ar paraudusios dantenos, blogas burnos kvapas, dantų paslankumas, dantenų atsitraukimas (dantys atrodo ilgesni) ir pūliavimas.
- Priežastys ir rizikos faktoriai. Pagrindinė priežastis – bakterinės apnašos (akmenys), susidarančios dėl netinkamos burnos higienos. Riziką didina rūkymas, genetinis polinkis, stresas, cukrinis diabetas ir kitos sisteminės ligos.
- Gydymas. Gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir apima profesionalią burnos higieną (akmenų valymą), kiuretažą (dantenų kišenių valymą), o pažengusiais atvejais – chirurgines procedūras (lopo operaciją) ir antibiotikus. Daugiau apie periodontito gydymą čia.
- Prevencija. Geriausia prevencija – taisyklinga ir reguliari asmeninė burnos higiena (dantų valymas, tarpdančių siūlas), reguliarūs apsilankymai pas burnos higienistą ir odontologą.
Svarbu: Pastebėjus pirmuosius simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją periodontologą, kad būtų išvengta negrįžtamo kaulo nykimo ir dantų praradimo. - Apikalinis periodontitas yra ūmus danties šaknies viršūnėlės srities uždegimas, kuris sukelia skausmą ir patinimą. Toks periodontitas atsiranda dėl negydyto danties ėduonies ar traumos, kai bakterijos patenka į danties pulpą ir sukelia infekciją šaknies srityje.
Kad periodontitas (paradantozė) – ypač opi problema, įrodo ir atlikti tyrimai: maždaug 9 iš 10 mūsų šalies gyventojų turi tam tikrų šios ligos požymių.
Svarbu: pastebėjus pirmuosius simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją periodontologą, kad būtų išvengta negrįžtamo kaulo nykimo ir dantų praradimo.
Konsultacijas bei chirurginį periodontologinį gydymą atlieka periodontologė Modesta Domeikaitė
Daugiau apie periodontologą Vilniuje
Kokia yra periodontito ligos eiga?
Paradantozės gydymas dažnai baigiasi protezavimu ar net implantavimu
Pirmasis etapas – dantenų spalvos pakitimai. Negydoma liga plinta toliau, apimdama giliau esančius audinius (periodonto raištį, danties cementą bei kaulą). Prasidėjus išvardintų struktūrų irimui, galimas dantenų pūliavimas bei kraujavimas, nemalonus burnos kvapas, matomos danties šaknys, dantys tampa paslankiais, pasiekiamas galutinis etapas – dantų netekimas.
Būtent dėl šios priežasties, periodontitas tampa pagrindine dantų netekimo priežastimi, kai dantenos ir kaulas sunyksta apsinuogina dantų šaknys ir tampa labai jautrios gali prireikti net tokios paslaugų, kaip šaknies kanalų valymas, implantacija ar protezavimas. Šaknų kanalų gydymas laikinai gelbsti kai dantys tampa nepakeliamai jautrūs.
Na, o tais atvejais, kuomet periodontitas yra ypač sunkios formos ir gydymas nebeveiksmingas, neišvengiama blogiausių pasekmių – dantų netekimo, jų protezavimas arba implantancija tampa greitu bei patikimu būdu pašalinti šios ligos padarinius. Specialistai, įvertinę jūsų situaciją, pasiūlys geriausią dantų protezavimo arba implantancijos būdą.
Tačiau tai dar ne viskas – protezavimas arba implantavimas gali būti naudingi ir tuo atveju, kai reikia sutvirtinti dėl periodontito susilpnėjusias dantų šaknis.
Kaip Gydomas Periodontitas?
Periodontito gydymas yra būtinas norint sustabdyti ligos progresavimą. Gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir paprastai apima kelis etapus: pradinį nechirurginį gydymą (profesionalią burnos higieną), pažengusiais atvejais – chirurginį gydymą, ir vėliau – palaikomąją terapiją.
Išsamią informaciją apie mūsų klinikoje taikomus gydymo metodus, procedūras ir kainas rasite mūsų periodontito gydymo paslaugų puslapyje.
Jei paradantozė yra LABAI PAŽENGUSI ir gydymas beviltiškas, geriausia išeitis ALL-ON-4 metodas arba dar kitaip „VISI dantys ant 4 implantų“.
Kokioms grupėms priklausantys žmonės labiausiai kenčia nuo periodontito?
Kalbant apie amžių, cenzo nėra – periodontitas gali jus užklupti bet kuriuo metu. Vis dėlto, pastebima tendencija, kad vyresni nei 40 žmonės yra kur kas dažniau kamuojami parodontozės simptomų nei tie, kurie dar neperžengė šios ribos.
Kalbant apie dantų priežiūrą bei žalingus įpročius, pastebėta, kad periodontitu dažniau suserga rūkantieji bei nesilaikantys dantų priežiūros taisyklių. Praktika rodo, kad periodontito ligos paūmėjimo atvejų dažniausiai sulaukiama šiltuoju metų laiku. Tai siejama su tuo, kad atostogų metu žmonės linkę skirti mažiau dėmesio dantų priežiūrai.
SUSIPAŽINKITE SU PAPADENT GYDYTOJŲ KOMANDA!