Daugelis iš mūsų puikiai žinome, jog kasdienė dantų ir burnos priežiūra lemia mūsų sveikatą. Daugelis mūsų turbūt net pažadinti vidury nakties išpyškintume mažiausiai kelias privalomas burnos priežiūros taisykles, susijusias su dantų valymo technika, tinkamu dantų šepetėlio pasirinkimu, dantų siūlo ir skalavimo skysčio nauda. Tačiau manydami, jog kasdienė priežiūra užtikrina dantų sveikatą, ne visuomet susimąstome, kaip mūsų dantis veikia mūsų gyvenimo ritmas ir žalingi įpročiai. Vienas iš tokių – rūkymas.
Skaičiai baugina
Nuo rūkymo visame pasaulyje kiekvienais metais miršta per 5 milijonus žmonių. Be to, pastaraisiais metais pradėta kalbėti, jog šiuo metu pasaulyje yra gerokai daugiau rūkančiųjų nei 1980-aisiais ir jų gretos nuolat plečiasi. Viso pasaulio odontologai pripažįsta, jog kone didžiausią poveikį dantų ir burnos sveikatai daro būtent rūkymas, tad natūralu, kad didėjant rūkalių skaičiui, žmonės dažniau susiduria su rūkymo žala dantims.
„Skaičiai rodo, kad per 80 proc. Lietuvoje rūkyti pradedančių žmonių yra iki 18 metų. Tad dantų problemos, sukeltos rūkymo, gali pasireikšti ir gana jauniems pacientams. Be to, reikia pripažinti, kad nors teoriškai manome, kad apie rūkymo žalą žinome visi, iš tiesų retas susimąsto apie tai, kaip pakyla rizika susirgti plaučių ar stemplės vėžiu, jei rūkai 10 ar 20 metų. Be to, tikrai nedaug kas žino, jog būtent rūkymas gali lemti skrandžio opos atsiradimą, kaulų išretėjimą ar net paankstina menopauzę, padidina spaudimą ir priartina insulto tikimybę. Dar mažiau žmonių susimąsto, kad rūkymas kenkia dantims ir burnos sveikatai. O juk cigaretė pirmiausiai patenka į žmogaus burną ir ima veikti būtent čia“, – sako odontologijos klinikos „Papadent“ gydytojas odontologas Tomas Stumbrys.
Jis pastebi, jog dažnai pacientai ateina tiesiog mažai informuoti apie rūkymo poveikį dantims. Daugelis mano, jog nuo rūkymo dantys tiesiog pagelsta, o burnoje dažniau atsiranda nemalonus kvapas ir tiek. „Tiesą sakant, pirmiausiai nuo rūkymo išsausėja burnos gleivinė. O tai reiškia, kad burnoje seilės nesikaupia taip, kaip turėtų, jos nepadeda išvalyti nešvarumų ir pašalinti bakterijų. Todėl rūkančiuosius žmones dažniau kankina įvairios burnos infekcijos ir jų dantys lengviau pasiduoda ėduoniui. O jis, kaip žinome, gali sukelti nemažai nemalonių pojūčių bei negydomas sukelti rimtų susirgimų“, – įspėja gydytojas odontologas.
Ligų sąrašas ilgas
T.Stumbrys teigia, jog pacientai, besikreipiantys į odontologą dėl įvairių susirgimų, kartais nė nesupranta, kurie iš jų lemti šio žalingo įpročio. Tačiau T.Strumbys vardina visą sąrašą dantų ir dantenų ligų, kurias lemia būtent rūkymas.
- Periodontitas. Tai dažniausia liga, su kuria susiduria rūkantys žmonės. Viso pasaulio odontologai sutinka, jog šios ligos sudėtingumas netgi priklauso nuo to, kiek cigarečių per dieną surūko žmogus. Tad manymas, jog rūkantieji mažiau serga taip pat kaip pažengę rūkoriai, tėra mitas.
- Vėžys. Dar viena itin baisi liga yra vėžys. Pasirodo, rūkantiesiems gresia ne tik visiems plačiai žinomas plaučių vėžys, bet ir kitos šios ligos formos. Dėl cigaretėse esančių kancerogenų, susirgimai skrandžio vėžiu, stemplės vėžiu, plaučių vėžiu bei burnos vėžiu rūkantiesiems gresia 10 kartų dažniau. Svarbu žinoti, jog pirmieji vėžio požymiai tikrai pastebimi burnoje. Tai ilgai negyjančios žaizdelės, opos, įvairūs plokštelių nutrynimai, kurie ilgai nesugijus ir gali tapti piktybiniais.
- Opa. Reikėtų žinoti, jog bet kurios rūšies cigaretėse yra gausu medžiagų, kurios paspartina druskos rūgšties gaminimą skrandyje. Dėl šio fakto rūkantiems žmonėms dažniau nustatoma peptinė skrandžio opa nei tiems, kurie nerūko.
- Širdies ligos. Tyrimais nustatyta, jog rūkymas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių susirgimus širdies ligomis. Viena dažniausių – trombozė – liga, kuomet dėl nikotino sukietėjusiose arterijose kraujas ima krešėti greičiau ir užkemša arterijas ir kraujagysles. Be to, dažnas rūkalius skundžiasi pakilusiu spaudimu, kurį taip pat lemia rūkymas. Nikotinas priverčia širdį dažniau plakti, tad natūralu, kad rūkančiųjų spaudimas gali būti didesnis. Šie susirgimai lemia dantų sveikatą, jų jautrumą, dantenų kraujavimą. Be to, tyrimai įrodė, jog sąsaja tarp dantų ir širdies ligų veikia abipusiai – žmonės, mažai dėmesio skiriantys burnos higienai, dažniau serga širdies ligomis.
Be to, net ir tiesiogiai su dantimis nesusiję susirgimai gali pakenkti dantų ir burnos sveikatai. Pavyzdžiui, tokios ligos kaip osteoporozė, diabetas ar onkologiniai susirgimai pažeidžia ir dantis, o jei dar prisideda ir rūkymas – pasekmės gali būti labai sudėtingos. Klastinga liga laikoma osteoporozė arba kaulų retėjimas gali išsivystyti ne tik rūkančiam aktyviai, bet ir pasyviai kvėpuojančiam rūkančiųjų dūmais. Ši liga, kuomet dėl pačių menkiausių traumų lūžta žmogaus kaulai, atsiliepia ir dantims: jie tampa greičiau pažeidžiami, dažniau skyla. Natūralu, kad retėjant kaulų tankiui, retėja ir dantų tankis. Panašių problemų gali kilti ir žmonėms, kurie serga diabetu ar kovoja su onkologiniais susirgimais. Šios sudėtingos ligos paveikia dantis ir jų sveikatą. Dantys tampa jautresni, lengviau pažeidžiami ėduonies, tad sergantiems sudėtingomis ligomis ir rūkant, papildomai dažniau tenka minti ir odontologo kabineto duris. Patariama reguliariai lankytis pas gydytoją – odontologą, kad būtų laiku suteikta reikalinga pagalba.
Skaičiai apie rūkymą
30 proc. – tokia dalis gyventojų Lietuvoje rūko.
3 – tiek kartų dažniau rūkantieji pacientai serga periodontitu.
50 proc. – tokia dalis rūkančiųjų žmonių suserga vėžiniais susirgimais.
25 proc – tokią dalį mirtingumo nuo išeminės širdies ligos sąlygoja rūkymas.
95 proc. – tokia dalis rūkančiųjų pacientų, susirgusių vėžiu, yra vyresni nei 40 m.
2 – tiek kartų greičiau rūkantys pacientai praranda dantis nuo periodontito nei nerūkantieji.