Šaknies viršūnės rezekcija – tai procedūra, kurios metu chirurginiu būdu sutrumpinama danties šaknis. Kai atliekama rezekcija, danties šaknies infekuota dalis yra pašalinama, o likusi jos dalis užplombuojama. Pasiryžus atlikti šią procedūrą ne tik atsikratoma nemalonių simptomų, bet taip pat prailginama danties gyvavimo trukmė, todėl tokia galimybė turi dvejopą naudą. Deja, gana dažnai pacientai uždelsia kreiptis į specialistus, ir įvairias procedūras tenka atlikti jau tada, kai uždegimas tampa ūminis. Būtent todėl labai svarbu reguliariai lankytis odontologijos klinikoje – reguliari dantų priežiūra visada gali užkirsti kelią rimtiems dantų pažeidimams.
Kodėl gali prireikti danties šaknies rezekcijos?
Šaknies viršūnės infekcijos priežastys gali būti labai įvairios, tačiau dažniausia priežastis komplikuotas dantų kariesas. Jei dantys nėra laiku gydomi, ėduonis pasiekia pulpą (danties nervą) ir šaknies viršūnėje susiformuoja pūlinys. Nors kartais manoma, kad net ir šiek tiek uždelsus dantys bus išgydomi atliekant įprastą plombavimą, tačiau tai tikrai nėra tiesa, jei pažeidimas gilus uždegimas nukeliauja ir iki šaknies zonos, todėl pacientui gali prireikti gerokai sudėtingesnių dantų taisymo procedūrų. Jei atliekama rezekcija, danties šaknies uždegimas yra sustabdomas, taigi, galima išsaugoti paciento dantį. Pašalinus danties šaknies dalį galima išvengti uždegimo plitimo, taigi, rezekcija padeda atsikratyti nemalonių simptomų ir išvengiama greta esančių dantų pažeidimų.
Kada reikia atlikti danties šaknies sutrumpinimą?
Danties šaknies viršūnės rezekcija galibūti skiriama šiais atvejais:
- Kai uždegimas nuolat kartojasi, o rentgenologinis tyrimas rodo kaulo tirpimą;
- Kai dėl tam tikrų priežasčių nepavyksta atlikti kokybiško danties kanalo gydymo (pavyzdžiui, taip gali nutikti dėl neįprastai susiformavusių dantų šaknų);
- Kai šaknies kanalai yra visiškai neprieinami (arba sunaikinti).
Kokie simptomai įspėja apie šaknies viršūnėlės uždegimą?
Įprastai tai pasireiškia šiais simptomais:
- Dantis praranda jautrumą (visiškai nereaguoja arba nepakankamai reaguoja į karštį ir šaltį);
- Uždegimo vietoje juntamas skausmas ar spaudimas, kuris gali plisti ir į kitas veido dalis;
- Susidariusi fistulė.
Kaip atliekama danties šaknies rezekcija?
Šaknies viršūnės rezekcija apima kelis etapus: pirmiausia turi būti atveriamas ir išvalomas infekcijos židinys, tuomet atliekamas danties šaknies sutrumpinimas (tuo atveju, jei išvalytame židinyje lieka ganėtinai didelė ertmė, ją patartina užpildyti kaulo pakaitalu), ir galiausiai atliekamas plombavimas. Tikrai neverta nerimauti dėl procedūros metu juntamo skausmo – rezekcija yra atliekama taikant vietinę nejautrą.
Kaip elgtis po procedūros?
Atlikus rezekciją kurį laiką vartojami antibiotikai, kuriuos skiria gydytojas chirurgas (taip pat įprastai skiriami vaistai nuo skausmo). Kurį laiką maistą tenka kramtyti tik ta puse, kuri nebuvo operuota, o po 7-10 dienų bus pašalinami siūlai (šio vizito metu taip pat bus įvertinamas sveikimo progresas). Po procedūros gydytojas jums suteiks visą svarbiausią informaciją apie pooperacinę priežiūrą.
Ar rezekcija visuomet yra sėkminga?
Šaknies viršūnės rezekcijos sėkmė priklauso nuo įvairių veiksnių, tačiau moksliniuose straipsniuose nurodoma, kad šios procedūros sėkmingumas yra 44-90 proc. Kartais rezekcija yra vienintelė odontologinė procedūra, leidžianti išsaugoti natūralų dantį, todėl tikrai verta pabandyti. Kartais po atliktos rezekcijos pasitaiko šalutinių reiškinių: gali pasireikšti stiprus skausmas, gydytas danties sritis gali kraujuoti, o veidas gali būti šiek tiek patinęs. Įprastai tokie simptomai tėra laikini, ir po kurio laiko pacientas gali džiaugtis puikia savijauta.
Procedūros alternatyvos
Danties šaknies viršūnės rezekcija tam tikrais atvejais gali būti būti pakeičiama kitomis procedūromis. Pavyzdžiui, gali būti atliekamas pakartotinas danties šaknies gydymas, o tuomet, jei dėl tam tikrų priežasčių negalima atlikti procedūros, pacientui gali būti skiriamas gydymas antibiotikais. Kartais gali būti pasiryžtama atlikti infekuoto danties rovimą, tačiau dažniausiai yra siekiama išsaugoti natūralų paciento dantį.