Ortodontinės plokštelės – tai alternatyvus dantų tiesinimo būdas, kuris tinka ne tik vaikams ir paaugliams, bet taip pat ir suaugusiesiems. Plokštelė padeda efektyviai tiesinti dantis bei užkerta kelią žandikaulio deformacijai. Ortodontinė plokštelė padeda išvengti fizinio ir psichologinio diskomforto, patiriamo nešiojant breketus, o esant poreikiui plokštelę nesudėtinga išsiimti.
Svarbiausi ortodontinės plokštelės privalumai
- Nedidelė dantų plokštelės kaina;
- Galimybė išsiimti plokštelę;
- Estetiškesnė šypsena ortodontinio aparato nešiojimo laikotarpiu;
- Paprasta priežiūra;
- Platus plokštelių pasirinkimas.
Ortodontinės plokštelės veikimo principas
Ortodontinė plokštelė yra sudaryta iš plastikinio pagrindo ir papildomų elementų, padedančių ją fiksuoti. Kiekvienam pacientui plokštelė gaminama individualiai (nuimami dantų atspaudai). Plokštelė yra fiksuojama specialiais kabliukais, turinčiais papildomus elementus ir gebančiais sukurti ortodontinius judesius.
Kaip įsidėti ir išsiimti ortodontinę plokštelę?
Tinkamo dantų plokštelės įdėjimo ir išėmimo jus išmokys gydytojas ortodontas. Pirmiausia plokštelės įdėjimo ir išėmimo mokomasi priešais veidrodį, o vėliau tą bus galima atlikti ir nežiūrint į savo atvaizdą. Išimti plokštelę bus paprasčiau, jei pirmiausia surasite ant krūminių dantų esančius kabliukus ir juos paspausite (apatiniame žandikaulyje kabliukai keliami aukštyn, o viršutiniame – žemyn).
Svarbiausia informacija nešiojantiems ortodontines plokšteles
- Geriausias rezultatas bus pasiekiamas tada, jei ortodontinė plokštelė bus dėvima bent 14-16 valandų per parą;
- Jei plokštelėje yra ortodontinis sraigtas, naudojant raktelį jį reikia periodiškai pasukti (kada tai reikia padaryti, nurodo ortodontas);
- Dantų tiesinimo trukmė dažniausiai trunka maždaug 8-14 mėnesių;
- Prieš valgį dantų plokštelę rekomenduojama išsiimti.
Ortodontinių plokštelių priežiūra
- Plokštelę plaukite ryte ir vakare.
- Šį ortodontinį prietaisą geriausia valyti kietu dantų šepetėliu ir dantų pasta;
- Papildomai plokštelės priežiūrai rekomenduojama naudoti specialias dezinfekcines tabletes, kurios ištirpsta vandenyje (plokštelę nurodytam laikotarpiui reikės pamerkti į vandenį);
- Išimtą plokštelę laikykite plokštelei skirtoje dėžutėje;
- Saugokite plokštelę nuo naminių gyvūnų;
- Jei pastebėtumėte dantų plokštelės pažeidimus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ortodontą.
Ko galima tikėtis nešiojant ortodontinę plokštelę?
Pirmomis dienomis gali būti skundžiamasi šiokiu tokiu diskomfortu: tempimu, sunkesniu seilių rijimu, ir t.t. Įprastai 7-14 dienų laikotarpyje pacientas įpranta prie naujojo ortodontinio aparato. Jei juntamas itin didelis diskomfortas, pirmosiomis dienomis plokštelę galima nešioti kiek trumpiau, tačiau prieš priimant sprendimus visada svarbu pasitarti su specialistu.
Ar dantų tiesinimas visada yra įmanomas naudojant ortodontinę plokštelę?
Lankantis odontologijos klinikoje visuomet įvertinama paciento dantų būklė ir atsižvelgus į esamą situaciją parenkami tinkamiausi dantų tiesinimo metodai. Dantų plokštelės dažniausiai yra taikomi tada, kai korekcijos yra gana nesudėtingos: jei nusprendžiama, kad toks dantų tiesinimo metodas gali būti pats palankiausias, nuimami dantų atspaudai ir laboratorijoje gaminamas individualus ortodontinis aparatas. Dantų plokštelės suaugusiems yra taikomos rečiau nei vaikams ir paaugliams, tačiau nereikėtų pamiršti, kad plokštelę būtina nešioti visą gydymo laikotarpį (vaikams tą atlikti dažnai yra pernelyg sudėtinga).