Kodėl džiūsta burna ir kaip to išvengti?

Nauji dantys vos per 24 val. net jei situacija beviltiška

Kserostomija

Nuolatinis burnos sausėjimas (kserostomija) sukelia tikrai nemažų nepatogumų, todėl svarbu ieškoti būdų, kurie padėtų išspręsti šią nemalonią problemą. Svarbu žinoti, kad burnos džiūvimas lemia ne tik diskomfortą, bet taip pat gali turėti įtakos prastam burnos kvapui bei ėduonies atsiradimui. Jei pastebite, kad burna džiūva ne tik tada, kai juntate stiprų troškulį, tikrai vertėtų sunerimti ir pasirūpinti, kad situacija pasikeistų į gerąją pusę.

Kodėl gali pasireikšti burnos sausumas?

Seilių išsiskyrimas mažėja su amžiumi, todėl vyresni nei 25 metų pacientai burnos sausumu skundžiasi gerokai dažniau. Žinoma, jei jus kankina nuolatinis burnos sausumo pojūtis, tikrai neverta su tuo tiesiog susitaikyti: būdų, kaip su tuo kovoti, yra ne taip ir mažai. Dažnais atvejais burnos sausumas yra susijęs ne vien tik su amžiumi, bet taip pat ir su papildomais veiksniais, kurių dažniausi yra šie:

  • Ligos ir tam tikrų vaistų vartojimas: sergantiems lėtinėmis ligomis burnos sausumo pojūtis pasireiškia dažniau nei kitiems pacientams. Kserostomija gali pasireikšti sergantiems diabetu, artritu ar Alzheimerio liga, taip pat vartojantiems vaistus nuo depresijos ar nemigos;
  • Rūkymas: šis žalingas įprotis stabdo seilių išsiskyrimą, todėl burnoje juntamas išsausėjimas. Į rūkančių žmonių burną patenka daug kenksmingų medžiagų, be to, daug kvėpuojama per burną, todėl tai gali lemti nuolatinį sausumo pojūtį burnoje;
  • Vandens trūkumas: jei neturite įpročio dienos metu gurkšnoti vandenį, tikėtina, kad burnos išsausėjimas yra susijęs būtent su skysčių stygiumi. Apie tai gali išduoti lipnumo jausmas burnoje, sausumas gerklėje, nenumalšinamas troškulys ir prastas burnos kvapas.

Burnos sausėjimas naktį

Burnos sausėjimas naktį neretai pasireiškia tiems žmonėms, kurie dėl sinusito ar kitų sveikatos problemų negali kvėpuoti per nosį. Taip pat burnos sausėjimą naktį gali lemti vaistai nuo alergijos, šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai, raminamieji, raumenis atpalaiduojantys vaistiniai preparatai, ir t.t. Burnos sausėjimas nakties metu taip pat gali būti siejamas ir su alkoholio vartojimu.

Burnos išsausėjimas ryte

Rytinė kserostomija gali pasireikšti dėl miego apnėjos, prieš miegą vartotų vaistų ar alkoholio. Burnos sausumas ryte neretai kankina ir kavos bei saldumynų mėgėjus: būtent todėl bent kelias valandas prieš miegą patartina nevalgyti nieko saldaus ir atsisakyti kavos.

Kaip įveikti burnos sausumą?

Pirmiausia galite pasinaudoti šiomis paprastomis rekomendacijomis:

  • Nenaudokite burnos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra alkoholio;
  • Nerūkykite;
  • Venkite gerti citrusinių vaisių ir pomidorų sultis;
  • Pasirūpinkite, kad organizmas nestokotų vitamino C (naudinga vartoti maisto papildus);
  • Ribokite kavos kiekį (dar geriau – jos visai atsisakykite);
  •  Jei burnos sausėjimas pasireiškia tik dienos metu, seilių trūkumą galite kompensuoti kramtydami becukrę kramtomąją gumą;
  • Nevartokite alkoholinių gėrimų;
  • Gerkite pakankamai skysčių (1 kg kūno svorio per parą turi tekti bent 30 ml vandens).

Jei pasinaudoję šiais patarimais nepastebėsite jokio pagerėjimo, vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti, ar nėra sutrikusi skydliaukės veikla, ir ar nesergate diabetu.

Burnos sausumo gydymas

Pirmiausia svarbu išsiaiškinti, kokios priežastys lėmė burnos sausėjimą. Jei tai susiję su tam tikrų vaistų vartojimu, pirmiausia gali būti rekomenduojama nutraukti jų vartojimą (ar vaistus pakeisti kitais, turinčiais ne tokį ženklų šalutinį poveikį). Kserostomijos gydymas gali apimti antibakterinių preparatų vartojimą ir seilių išsiskyrimo skatinimą: gali būti skiriami produktai su fluoro junginiais, rekomenduojama vartoti daugiau skysčių, kramtyti becukrę kramtomąją gumą, kuri skatina seilių išsiskyrimą, ir t.t. Kartais kserostomija yra susijusi su tam tikromis lėtinėmis ligomis, todėl svarbu laiku jas diagnozuoti ir parinkti tinkamiausią gydymą.

Kodėl kserostomijos gydymas yra toks svarbus?

Burnos sausumas gali lemti kenksmingų bakterijų kaupimąsi, o jų išskiriamos rūgštys pažeidžia dantų emalį bei paskatina ėduonies formavimąsi. Laiku negydomas kariesas pradeda naikinti kaulinį danties sluoksnį, kuris saugo dantų nervų ląsteles. Jei ėduonis smarkiai progresuoja, dantų gydymas gali būti labai sudėtingas (kartais smarkiai pažeistus dantis tenka šalinti). Taip pat burnos sausėjimas gali lemti burnos pienligės atsiradimą (užkrėstos vietos gali būti labai skausmingos) bei dantenų uždegimą. Nereikėtų laukti, kol burnos sausumas lems įvairias dantų problemas: jei anksčiau išvardintos priemonės nėra pakankamai veiksmingas, vertėtų kreiptis į odontologą ar į šeimos gydytoją.

 

Kviečiame susipažinti su mūsų pagrindinėmis paslaugomis:

 

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus

TRŪKSTA DANTŲ? PAPADENT VISUOMET JUMS PADĖS REGISTRUOKITĖS NAUJIENLAIŠKIUI

The form you have selected does not exist.