Kartumas burnoje ir kiti neįprasti skoniai

Profesionali dantų higiena

Puiki prevencija nuo burnos ligų
Kartumas burnoje ir kiti neįprasti skoniai

Nemaloniai kartus skonis burnoje ir kiti poskoniai pasitaiko ženkliai dažniau, nei dauguma mūsų tikisi. Tiesiog šiomis problemomis retai dalinamasi, nes jos siejamos su prasta dantų higiena ar asocijuojamos su burnos ertmės onkologiniais susirgimais.

Šie paaiškinimai tinka kai kuriais atvejais, bet kartumas burnoje gali būti sąlygotas gana įvairių faktorių, kurių pasitaiko labai skirtingų. Keisti skoniai ir kvapai gali sukelti daug diskomforto, todėl tikimės, kad ši apžvalga padės išsiaiškinti, kas juos sukelia. Neprižiūrint burnos ertmės, viskas gali pasibaigti labai rimtomis problemomis, pavyzdžiui, prireikti gydytis implantacija-metodų „Visi ant 4“ netekus visų dantų arba įstatyti dantų implantus.

Pagrindinės priežastys, galinčios sąlygoti kartumą burnoje

Jei nemalonus skonis nėra nuolatinis, iš pradžių turėtumėte pagalvoti, ar nevalgėte ypač vėlai. Maisto likučiai ar naktį įvykęs refliukso epizodas sudaro sąlygas burnoje kauptis įvairioms su maisto skaidymu susijusioms medžiagoms, kurios ir sąlygoja blogą skonį. Rūkant cigaretes taip pat gali atsirasti kartus skonis burnoje, trunkantis nuo poros minučių iki kelių valandų. Paprastai pagerėja pavalgius kito maisto, išgėrus vandens ar išsivalius dantis.

kartuma burnoje

Natūralios priežastys

Skonio pojūčio pokyčiai, yra dažnas simptomas pirmąjį nėštumo trimestrą. Tai įvyksta dėl hormoninės sistemos pokyčių ir paprastai trunka tik kelias dienas. Kai kurios nėščiosioms gali pasitaikyti lyg monetą primenantis metalo skonis burnoje. Veiksmingas būdas atsikratyti šio pojūčio būtų išgerti limonado arba vartoti čiulpiamus saldainius.

naturalios priezastys

Kai kurie dirbtiniai vitaminai ir kiti maisto priedai, kuriuose daug metalų elementų – tokių kaip cinkas, varis, geležis ar chromas, gali sukelti nemaloniai kartų skonį burnoje. Šis šalutinis poveikis yra santykinai dažnas ir trunka, kol papildas visiškai absorbuojamas iš burnos ertmės. Jei skonis nedingsta per kelias minutes reikėtų keisti dozę arba naudoti kitus papildus.

Šį pojūtį taip pat gali sukelti kai kurie egzotiniai produktai, pavyzdžiui  paneletės – kataloniški sausainiai su pušų sėklomis. Tai nėra alergija, bet  žmonės gali patirti reakciją į pušies sėklas ir kitus egzotinius vaisius, po kurios burnoje kelias paras išlieka kartus ar metalo skonis po produkto suvartojimo. Nėra vieningos nuomonės, kodėl taip nutinka. Bet manoma, kad priežastys  susijusios su medžiagomis, naudojamomis lukštenimo procese, ar sėklose natūraliai esančio aliejaus apkartimu.

Susirgimai ir vaistai, nuo kurių gali būti kartu burnoje

Bakterinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (pvz., peršalimas, sinusitas ar tonzilitas) gali sukelti kartų skonį burnoje dėl bakterijų gaminamų šalutinių produktų. Svarbu išgerti bent 2 litrus vandens per dieną, kas ne tik padeda sumažinti kartumo pojūtį, bet ir pagreitina sveikimą.

Esant kepenų veiklos sutrikimui, organizme pradeda kauptis didelis kiekis amoniako, kuris yra toksiška medžiaga, įprastai neutralizuojama kepenyse. Padidėjęs amoniako kiekis sukelia skonio pasikeitimą, dažnai apibūdinamą kaip panašų į žuvies ar svogūno. Jei pasireiškia kiti simptomai, signalizuojantys apie kepenų problemas rekomenduojama kreiptis į gastroenterologą, kuris nustatys diagnozę ir prireikus pradės gydymą.

Kai kurie vaistai išsiskiria su seilėmis, todėl burnoje sukelia kartumo pojūtį. Tokių medikamentų pavyzdžiai galėtų būti antibiotikai (ypač tetraciklino grupės), vaistai nuo podagros (alopurinolis) ir ličio turintys preparatai. Vartojantys antidepresantus gali jausti burnos džiūvimą ar sausumą, o tai gali pakeisti skonio suvokimą. Nemalonus skonis neturėtų trukti ilgiau nei kelias dienas pradėjus naudoti naują vaistą. Jei pokyčiai yra nuolatiniai, reikėtų aptarti su savo gydytoju, kuris gali pasiūlyti alternatyvų vaistą.

SUŽINOKITE DAUGIAU APIE PROFESIONALIĄ DANTŲ HIGIENĄ!

BURNOS HIGIENOS PASLAUGA

Priežastys, dėl kurių gali būti jaučiamas saldumas burnoje

Kai kuriais atvejais saldus skonis burnoje gali būti išimtinai susijęs su naudojamo vandens kokybe. Per daug geležies vandenyje tipiškai sąlygoja metalą primenantį skonį. Tačiau derinyje su kalcio jonais vandentiekio vanduo gali būti juntamas kaip saldus. Tokiu atveju reikėtų maistui naudoti švaresnį vandenį, galbūt nusipirktą prekybos centre.

Nuolatinis saldus skonis burnoje taip pat gali būti vienas pirmųjų požymių, pranešančių apie organizme sutrikusį cukraus kiekio kraujyje reguliavimą. Taigi šis pojūtis – potencialus diabeto signalas ir galbūt vertėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Besilaikantys mažai angliavandenių turinčios dietos gali burnoje jausti vaisius primenantį salsvą skonį. Angliavandeniai – įprastinis kuro šaltinis organizme, o be jų pradedami deginti riebalai. Riebalų skaidymo procesas sukelia jų apykaitos produktų (ketonų) kaupimąsi kraujyje, todėl burnoje atsiranda saldus skonis. Šis pojūtis turėtų pranykti grįžus prie įprastinės mitybos.

Priežastys, dėl kurių gali atsirasti kraujo skonis burnoje

kraujo skonis burnoje

Sportuojant labai intensyviai, burnoje galima pajusti kraujo skonį. Taip nutinka dėl padidėjusio kraujo spaudimo, persiduodančio į plaučius ir kvėpavimo takus per įvairias gleivines. Tai dažniausiai jaučiama peržengus savo anaerobinės būsenos slenkstį. Iš esmės šis pojūtis nežalingas, bet jei nesate profesionalus sportininkas būtų gerai apriboti atliekamų pratimų skaičių.

Pasikeitęs skonis, kurį žmonės dažnai apibūdina kaip kraujo pojūtį ar kartumą burnoje, yra susijęs su kai kuriomis  neurologinėmis ligomis. Pavyzdžiui, veido paralyžiumi, sukeliamu virusinės infekcijos, ir demencija. Taip nutinka, jei galvos smegenų patologija pažeidžia uoslės ir skonio centrus. Skonio pakitimas paprastai pastebimas kartu su kitais neurologiniais simptomais, tad nereikėtų išsigąsti, jei pasireiškia tik šis pojūtis.

Bendri patarimai jaučiant nemalonų skonį

nemalonu skoni

Tikimės, kad ši apžvalga padėjo išsiaiškinti Jus kamuojančio kartumo burnoje simptomų priežastis. Ir pabaigai apteikiame keletą patarimų, nusakančių ką galite padaryti namie, kad sumažintumėte ar išvengtumėte įvairių nemalonių skonių ir kvapų.

Gerkite daugiau skysčių, ypač jei sloguojate ar esate peršalę. Dažniau naudokite kramtomą gumą be cukraus, kad padidintumėte seilių gamybą. Seilės padeda natūraliam burnos ertmės išsivalymo procesui. Nepamirškite savo dantų higienos – švelniai valykite juos šepetėliu po dvi minutes du kartus per dieną. Taip pat, patariame periodiškai lankytis apžiūrai pas odontologą.

Galite sumažinti refliukso ir jo sukeliamų pojūčių tikimybę, jei sureguliuosite svorį, vengsite itin aštraus ar pernelyg riebaus maisto, ribosite alkoholio suvartojimą ir valgysite dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Kai kurie natūralūs žolynai (slidžioji guoba ir kt.) gali padėti padidinti gleivinės sekreciją, kas apsaugos gleivines nuo skrandžio rūgšties dirginimo ir jo sukeliamų pojūčių.

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus

TRŪKSTA DANTŲ? PAPADENT VISUOMET JUMS PADĖS REGISTRUOKITĖS NAUJIENLAIŠKIUI

The form you have selected does not exist.