Dantų implantavimas (angl. dental implantation) – itin dažnai ir tikrai daugeliu atvejų sėkmingai atliekama procedūra. Nepaisant to, pacientus iki šiol gąsdina daugelis dalykų. Kiek laiko truks procedūra? Ar ji skausminga? Ar po to ilgai skaudės? Kokia tikimybė, kad implantas man tiks ir puikiai prigis? Tai tik dalis klausimų, kurie sukasi beveik kiekvieno, besiruošiančio implantavimui, galvoje. Odontologai nuramina pacientus ir atvirai pasakoja apie visas procedūros subtilybes bei galimus paciento pojūčius.dantų implantų procedūra
Implantavimas gelbsti įvairiose situacijose
Visų pirma, implantavimas gali būti atliekamas įvairiais atvejais: kai trūksta vieno, kelių ar net ištisų dantų eilių.
Kai trūksta vieno ar kelių dantų, implantais atliekamos procedūros leidžia apsaugoti šalia esančius dantis: jei nėra šlifuojami, išlieka natūralūs, nepažeisti. Jei trūksta tik vieno danties, įsriegiamas vienas implantas ir ant jo uždedamas estetiškai puikiai atrodantis vainikėlis. Kai trūksta keleto dantų, nereikia daugiau implantų: ant vieno gali būti uždedamas kelių dantų tiltas, kuris puikiai stabiliai laikosi ir neapsunkina kaulo. Implantų rūšys: sraigtiniai implantai, plokšteliniai implantai, poantkauliniai implantai.
Jei burnoje išvis nėra dantų, implantai leidžia atsisakyti nepatogių, daug diskomforto sukeliančių išimamų protezų. Vienam bedačiam žandikauliui kokybiškai suprotezuoti prireikia nuo 4 iki 8 implantų, ant kurių gali būti dedama kur kas mažesnė, patogesnė ir estetiškesnė dantų plokštelė arba šiuolaikiški stabilūs protezai.
Pirmiausia – nuoseklus pasirengimas gydymui
Prieš imantis dantų implantavimo procedūrų, reikia atlikti svarbius sveikatos, burnos ir dantų būklės nustatymo tyrimus. Pacientas turi patiekti visą įmanomą informaciją apie savo sveikatą, ligas, kuriomis yra sirgęs, pranešti apie vartojamus medikamentus, alergijas, įvairias žinomas organizmo netoleravimo reakcijas. Tuomet gydytojai atlieka išsamius burnos tyrimus, patikrina dantų būklę, žandikaulio matmenis, burnos higieną. Taip pat specialistai įvertina ar nėra aiškių kontraindikacijų dantų implantacijai, matomų patologijų.
Neigiamos aplinkybės skiriamos į tris dalis:
- Absoliučios kontraindikacijos, kurioms esant tenka laikinai ar visam laikui atsisakyti dantų implantavimo: nekontroliuojama hipertenzija, cukrinis diabetas, širdies reumatas, inkstų dializė, onkologinės ligos, leukemija, alkoholizmas, nėštumas, kaulo ir jungiamojo audinio susirgimai.
- Sąlyginės kontraindikacijos, kurios turi būti labai atsakingai įvertinamos: sisteminės kraujo ligos, kraujo krešėjimo problemos, radiacinis gydymas, taikytas galvos ar kaklo srityje, chemoterapija, imunosupresija, hemofilija, astma, bronchitas, emfizema, inkstų ir kepenų ligos, psichikos ar psichologiniai sutrikimai, rūkymas.
- Burnos patologija, galinti paveikti implantavimo procesą ar jį sustabdyti: įvairios burnos ligos, žandikaulių atrofija, dantų griežimas, bloga burnos higiena.
Kai įsitikinama, kad nėra aiškių kontraindikacijų, atliekama dentalinė rentgeno nutrauka (angl. dental x-Ray https://www.dentalhealth.org/tell-me-about/topic/sundry/x-rays), ortopantomograma (panoraminė rentgeno nuotrauka) ar kompiuterinė tomograma. Tada visapusiškai įvertinama paciento būklė, pateikiamos gydymo perpspektyvos, parengiamas gydymo planas, nurodoma, ko galima tikėtis. Pacientas kartu su gydytoju suderina preliminarią paslaugų kainą ir pasirenka implantavimo datą.
Implantavimo procedūra
Prieš implantaciją atliekama vietinė nejautra, todėl žmogus nepatiria jokių nemalonių pojūčių. Tuo metu atidaroma nedidelė ertmė gleivinėje, paruošiamas guolis ir ten įsriegiamas implantas. Visa procedūra trunka nuo 30 minučių iki dviejų valandų, priklausomai nuo implantacijos apimčių.
Praėjus šiek tiek daugiau nei savaitei išimami siūlai ir prasideda iki keturių mėnesių trunkantis gijimo laikotarpis. Jo metu implantas tvirtai suauga su natūraliu kaulu ir tampa puikia atrama tolimesiam danties atkūrimui.
Implantui prigijus, paprasta ir neskausminga procedūra (su vietine nejautra) vėl atidengiama implanto viršūnėlė ir prie jos pritvirtinama atrama danties vainikėliui arba tiltui.
Galiausiai primontuojamas puikiai atrodantis ir visas natūralaus danties funkcijas atliekantis vainikėlis ar net keletą dantų pakeičiantis tiltas.
Odontologai teigia, kad dantų implantavimas reikalauja kruopštumo, žinių, įgūdžių ir profesionalumo. Tačiau turint visą šį bagažą, tai nėra sudėtingesnė procedūra nei, pavyzdžiui, dantų rovimas. Todėl gydytojai skatina pacientus nusiraminti ir prieš procedūras be reikalo nesijaudinti.
Rūpesčiai po implantavimo
Vienas svarbiausių veiksnių, padedantis užtikrinti implantų ilgalaikiškumą ir puikų naudojimą – tinkama implantuotais atkurtų dantų priežiūra.
Odontologai rekomenduoja:
- Dantis valyti minkštu šepetėliu ir dantų pasta su triklosanu;
- Reguliariai naudoti bealkoholį dantų skalavimo skystį, padedantį sunaikinti neprieinamose vietose esančias bakterijas;
- Naudotis tarpdančių šepetėliu ir siūlu, kurie puikiai pašalina maisto likučius;
- Kas pusę metų alikti profesionalią burnos higieną specialisto kabinete, kurios metu keraminiais įrankiais nuvalomas, nušlifuojamas dantų paviršius;
- Periodiškai lankytis pas odontologą, atlikti rentgenogramas kaulo ir implanto kontrolei.
Jūsų laikas, skirtas burnos priežiūrai, taps neįkainojamu indėliu tobulai ilgalaikei šypsenai ir dantų funkcionalumui.