„All-on-4“ sprendimai: Kada ir kodėl? Gydytojo Tomo Stumbrio įžvalgos

Nauji dantys vos per 24 val. net jei situacija beviltiška

Kada rinktis all-on-4?

Viso žandikaulio dantų atkūrimo metodika „All-on-4“ (liet. „visi ant keturių“) jau ne vienerius metus yra plačiai aptariama ir taikoma odontologijoje, siūlydama sprendimą pacientams, netekusiems daugumos ar visų dantų. Tačiau kada šis metodas yra tinkamiausias ir kokie veiksniai lemia sprendimą jį taikyti? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Tomas Stumbrys, specializuotos odontologijos klinikos „PAPADENT“ įkūrėjas, dantų protezavimo ir implantavimo ekspertas, pasidalindamas savo ilgamete patirtimi ir požiūriu.

Kada „All-on-4“ yra svarstytinas pasirinkimas?

Pasak gydytojo T. Stumbrio, sprendimas dėl „All-on-4“ procedūros priimamas įvertinus keletą esminių paciento situacijos aspektų. Pagrindinis kriterijus, anot specialisto, yra objektyvi dantų būklė: „All-on-4“ svarstoma, kai pacientui yra likę mažai dantų arba tie, kurie likę, yra blogos būklės. Tai apima atvejus, kai dantys yra nepagydomai pažeisti ėduonies, pažengusių periodonto ligų ar kitų problemų, dėl kurių jų išsaugojimas nėra perspektyvus.

Kitas, mažiau pageidaujamas, tačiau pasitaikantis scenarijus, yra kai sprendimą stipriai veikia paciento asmeninė nuomonė, net jei kliniškai egzistuotų konservatyvesnių alternatyvų. Gydytojas T. Stumbrys mini situacijas, kai „pacientas labai bijo, nenori, ar neturi laiko kitiems variantams.“ Tokiais atvejais, kai paciento norai gali prasilenkti su optimaliausiu klinikiniu sprendimu, specialistas pabrėžia atsakingo vertinimo svarbą, teigdamas: „Aš dažniausiai pats nesutinku su tokiu paciento pasirinkimu, jei yra geresnių alternatyvų.“ – sako gyd. T. Stumbrys.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

Kada geriau rinktis konservatyvesnį kelią?

Ypatingas dėmesys skiriamas paciento amžiui ir ilgalaikei dantų sveikatos prognozei. Svarstant apie radikalesnius sprendimus, tokius kaip „All-on-4“, jaunesniems pacientams dažniausiai rekomenduojama ieškoti konservatyvesnių alternatyvų. „Kada geriau nedaryti „All-on-4“? Kai pacientas yra jaunas, reikėtų rinktis konservatyvesnį gydymo būdą,“ – pabrėžia „PAPADENT“ klinikos vadovas. Jis akcentuoja, kad ilgalaikėje perspektyvoje natūralių dantų išsaugojimas yra prioritetas: „Ką reikėtų galvoti, planuotis – kad kiek įmanoma daugiau išsaugosi savų dantų, tuo ilgalaikė prognozė geresnė ir reikia matyti, kas bus po 20-30 metų. Jeigu žmogaus amžius dabar 25-30 metai, tai po 20 metų jam bus 55-60 metai ir kas tada?“ – teigia gyd. T. Stumbrys. Todėl svarbu mąstyti apie ateitį ir stengtis išsaugoti natūralius dantis kiek įmanoma ilgiau, net jei tai reikalauja daugiau laiko ar pastangų.

Nuo planavimo iki įgyvendinimo

Paklaustas apie pačios „All-on-4“ procedūros atlikimo būdus, T. Stumbrys išskiria kelis svarbius aspektus: „Kalbant apie chirurginę dalį, šiais laikais implantai dažniausiai su chirurginiu gidu. Šis metodas, pasitelkiant skaitmenines technologijas, leidžia pasiekti didesnį tikslumą.“ – sako dantų implantavimo ekspertas Tomas Stumbrys.

Kalbant apie pačios „All-on-4“ konstrukcijos ypatumus, svarbu atsižvelgti į atkuriamų dantų skaičių, reikalingų implantų kiekį bei protezo dizainą. Nors „All-on-4“ pavadinimas nurodo keturis implantus, praktikoje sprendimai pritaikomi individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno paciento unikalią situaciją ir poreikius. „Klasikinis variantas yra keturi implantai, ant kurių tvirtinama iki 12 dantų. Tačiau, jei kaulo būklė prastesnė ar siekiama atkurti daugiau dantų, gali būti naudojami šeši ar net daugiau implantų; išimtiniais atvejais ir ant keturių implantų galima atkurti 14 dantų. Protezas taip pat gali būti gaminamas su dirbtine dantena arba be jos, priklausomai nuo situacijos,“ – aiškina gyd. T. Stumbrys.

Alternatyvos, kai sveiki dantys dar gali tarnauti

Svarstant dantų atkūrimo būdus, visuomet kyla klausimas, ar „All-on-4“ metodika yra tinkamiausias pasirinkimas, ypač jei pacientas dar turi sveikų, tvirtų dantų. Gydytojas T. Stumbrys pabrėžia, kad esant sveikiems priekiniams dantims, pirmenybė teikiama jų išsaugojimui, o trūkstami šoniniai dantys atkuriami dantų tiltais su implantais. Kalbant apie pavienius trūkstamus dantis, jie atstatomi dantų vainikėliais ant vieno implanto. Toks sprendimas yra mažiau invazyvus, leidžia pagaminti plonesnį ir patogesnį protezą, yra santykinai saugesnis ir užtikrina geresnį maisto jutimą dėl išlikusių natūralių dantų receptorių. „Jeigu priekiniai dantys sveiki, vienareikšmiškai geriau pasirinkti tiltus šonuose ant implantų, o priekinius pasilikti. Tokiais atvejais, jei kaulo šonuose pakanka, implantai dedami ten. Jei kaulo trūksta, svarstomas priauginimas. Tik kraštutiniais atvejais, kai priauginimas neįmanomas ar pacientas jo kategoriškai atsisako, gali būti svarstomas priekinių dantų aukojimas, tačiau jei jie visiškai geri, to stengiamasi išvengti.“ – aiškina gyd. T. Stumbrys.

Kada „All-on-4“ netinka, nors buvo svarstomas?

Svarbu paminėti, kad ne visada „All-on-4“ metodika yra tinkamiausias pasirinkimas, net jei pacientas ją svarstė. Po kruopščios diagnostikos gali paaiškėti, kad yra geresnių, labiau tausojančių sprendimų, ypač jei įmanoma išsaugoti natūralius dantis. „Kartais pacientas svarsto „All-on-4“, bet atlikus tyrimus paaiškėja, kad jam šis metodas netinka, pavyzdžiui, dėl per didelio kiekio išsaugotinų gerų dantų. Net jei dantys išoriškai atrodo prastai – yra parudę, pageltę ar kreivi – bet juos įmanoma sėkmingai gydyti ir atkurti, visuomet renkamės ilgesnį, bet teisingesnį kelią, siekiant išsaugoti natūralius dantis.“ – pabrėžia gyd. T. Stumbrys.

Atsakingas ir etiškas požiūris į paciento lūkesčius yra vienas svarbiausių aspektų. Gydytojas T. Stumbrys pabrėžia, kad gydytojo pareiga yra nukreipti pacientą link jam palankiausio sprendimo, o ne vien vykdyti pageidavimus, ypač jei jie kliniškai nepagrįsti. „Pacientas dažnai nežino, ko nori, ir jei pageidavimai yra nesąmoningi, mes tokių procedūrų neatliekame. Europoje laikomasi nuostatos, kad gydytojas turi siūlyti tai, kas geriausia paciento sveikatai, skirtingai nei kai kuriose kitose šalyse, kur paciento noras gali būti lemiamas,“ – teigia gyd. T. Stumbrys. Šis principas yra kertinis „PAPADENT“ klinikos veikloje, kur visuomet siekiama pasiūlyti pacientui optimaliausią ir jo sveikatai palankiausią gydymo planą.

Sprendimas dėl „All-on-4“ ar kitokio dantų atkūrimo metodo yra kompleksinis ir reikalauja kruopštaus individualios situacijos įvertinimo. Gydytojo Tomo Stumbrio ir „PAPADENT“ klinikos filosofija remiasi ilgalaike paciento gerove, siekiant ne tik atkurti šypseną, bet ir užtikrinti geriausią įmanomą dantų funkciją bei sveikatą ateinantiems metams.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus