Dantų rentgenas (arba dentalinė radiografija) – tai neinvazinis diagnostinis tyrimas, plačiai naudojamas šiuolaikinėje odontologijoje. Jis leidžia gauti detalius dantų, žandikaulių ir aplinkinių audinių vaizdus, kurie yra nematomi įprastos apžiūros metu. Šis tyrimas yra nepakeičiamas nustatant įvairias burnos ertmės problemas ir planuojant gydymą.
Dantų rentgenas
Kodėl dantų rentgeno nuotraukos yra tokios svarbios?
Rentgeno spinduliai geba prasiskverbti pro minkštuosius audinius ir yra sugeriami kietųjų audinių (dantų emalio, dentino, kaulo). Šis principas leidžia gauti vaizdus, kuriuose matomos dantų struktūros, jų šaknys, kaulinis audinys, tarpdančiai ir netgi užuomazgos neišdygusių dantų. Ši informacija yra būtina odontologams, norint:
- Anksti diagnozuoti kariesą, net ir tose vietose, kurios nėra matomos plika akimi (pvz., tarpdančiuose).
- Įvertinti kaulo būklę prieš implantaciją ar protezavimą, nustatyti periodonto ligų (pvz., periodontito) sunkumą.
- Išanalizuoti šaknų kanalų anatomiją prieš endodontinį gydymą (šaknų kanalų gydymą).
- Aptikti infekcijos židinius (pvz., cistas, abscesus) aplink dantų šaknis.
- Įvertinti dantų padėtį, sąkandžio problemas ir planuoti ortodontinį gydymą.
- Nustatyti retinuotus (neišdygusius) dantis.
- Įvertinti traumas.
Norite pasitikrinti dantų būklę?
Užpildykite šią formą ir „PAPADENT“ specialistai susisieks 8699-999-11Dantų rentgeno tyrimų rūšys
Yra kelios pagrindinės dantų rentgeno tyrimų rūšys, kurios skiriasi apimtimi ir paskirtimi:
- Dentalinė rentgenograma (intraoralinė): Tai detali vieno ar kelių gretimų dantų nuotrauka. Ji leidžia labai tiksliai įvertinti danties būklę, šaknies kanalus, aplinkinius audinius. Šis tyrimas dažniausiai naudojamas diagnozuojant kariesą, vertinant šaknų kanalų būklę, stebint gydymo eigą.
Intraoralinis skeneris – tai skaitmeninis prietaisas, leidžiantis gauti labai tikslius dantų ir dantenų atspaudus be nemalonių tradicinių atspaudų medžiagų.
- Panoraminė rentgenograma (ortopantomograma): Tai apžvalginė visų dantų, abiejų žandikaulių, smilkinkaulio-apatinio žandikaulio sąnarių ir dalies sinusų nuotrauka. Ji suteikia bendrą vaizdą apie burnos ertmės būklę, leidžia įvertinti dantų išsidėstymą, žandikaulių kaulo struktūrą, nustatyti neišdygusius dantis. Panoraminė rentgenograma dažnai naudojama planuojant ortodontinį gydymą, implantaciją, protezavimą, taip pat įtariant žandikaulių patologijas.
- Kūginio pluošto kompiuterinė tomografija (3D rentgenas): Nors ir rečiau naudojama, bet kartais reikalinga. Tai pažangiausias rentgeno tyrimo metodas, leidžiantis gauti trimatį dantų, žandikaulių ir aplinkinių audinių vaizdą.
Daugiau apie kompiuterinę tomografiją žiūrėkite čia.
Kada reikalingas dantų rentgenas?
Dantų rentgeno tyrimas gali būti reikalingas įvairiais atvejais:
- Profilaktinių patikrinimų metu: reguliarūs rentgeno tyrimai leidžia anksti nustatyti kariesą ir kitas problemas, kol jos dar nesukėlė rimtų simptomų.
- Esant danties skausmui, jautrumui ar kitiems simptomams: rentgenograma padeda nustatyti skausmo priežastį.
- Prieš dantų gydymą: rentgenograma būtina planuojant endodontinį gydymą, protezavimą, implantaciją, ortodontinį gydymą.
- Po dantų traumų: rentgenograma leidžia įvertinti dantų ir žandikaulių pažeidimus.
- Stebint gydymo eigą: rentgenogramos padeda įvertinti, ar gydymas yra efektyvus.
Konkretų rentgeno tyrimo poreikį ir dažnumą nustato odontologas, įvertinęs paciento individualią situaciją.
Apibendrinant, dantų rentgenas yra vertingas ir saugus diagnostikos įrankis, leidžiantis odontologams teikti kokybiškas ir efektyvias paslaugas.
Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų rentgeną
Šiuolaikinėje odontologijoje naudojami skaitmeniniai rentgeno aparatai (viziografai). Šie aparatai skleidžia ženkliai mažesnę spinduliuotės dozę nei senesnės kartos įranga.
Pati procedūra yra greita ir neskausminga. Pacientas apsaugomas specialia švino prijuoste, kuri apsaugo kitas kūno dalis nuo spinduliuotės. Dentalinės rentgenogramos atveju burnoje dedamas mažas jutiklis (arba plokštelė), o panoraminės rentgenogramos metu pacientas stovi arba sėdi prie specialaus aparato. Rentgeno spindulių impulsas trunka vos kelias sekundes, o vaizdas iš karto pasirodo kompiuterio ekrane.
Skaitmeninė rentgenografija yra laikoma saugia diagnostikos procedūra. Spinduliuotės dozė, gaunama atliekant dantų rentgeno tyrimą, yra labai maža ir prilygsta natūraliam foniniam spinduliavimui, kurį gauname kasdien. Pavyzdžiui, vienos dentalinės rentgenogramos metu gaunama spinduliuotės dozė yra panaši į tą, kurią gauname per kelias valandas būdami lauke saulėtą dieną.
Vis dėlto, nors rizika yra minimali, svarbu informuoti odontologą apie nėštumą ar kitas sveikatos būkles. Nėštumo metu rentgeno tyrimai atliekami tik esant būtinybei ir imantis papildomų atsargumo priemonių.