Dantų tipai – pažinkite savo dantis

Kokie dantų tipai gyvena mūsų burnoje?

Žmogaus burnoje iš viso yra keturi pagrindiniai dantų tipai. Jie skiriasi savo forma ir paskirtimi, tačiau visi kartu darniai dirba, kad galėtume mėgautis maistu ir gyvenimu. Tai – kandžiai, iltiniai, kapliai ir krūminiai dantys. Pažvelkime į kiekvieną iš jų atidžiau.

Iškrito dantis? Jums prireiks dantų implantacijos.

Dantų tipai: krūminiai, kapliai, iltiniai, kandžiai

Domina odontologijos paslaugos Vilniuje?

„PAPADENT“ specialistai Jums padės! 8699-999-11
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kandžiai – pirmieji pagalbininkai

Kandžiai, dar vadinami priekiniais dantimis, įsikūrę pačioje burnos priekyje – viršuje ir apačioje po keturis. Jų forma plokščia, o kraštai aštrūs – tarsi maži kaltai. Pagrindinė kandžių užduotis – atkąsti maistą. Jų aštrūs kraštai puikiai tinka atskirti kąsnius nuo didesnio gabalo – įsivaizduokite, kaip lengvai įkandate obuolį ar sumuštinį. Be to, kandžiai padeda mums tarti kai kuriuos garsus ir palaiko lūpų formą. Kandžiai yra tie dantys, kuriuos pirmiausiai pastebime šypsodamiesi. Pirmieji nuolatiniai kandžiai pasirodo maždaug 6–8 metų amžiuje, o pieniniai kandžiai pradeda dygti kūdikiams dar visai mažiems – apie 6–10 mėnesių. Suaugęs žmogus iš viso turi 8 kandžius.

Iltiniai dantys – stiprūs ir aštrūs

Šalia kandžių, kiekvienoje burnos pusėje, įsitaisę iltiniai dantys, dar vadinami iltimis. Iš viso jų turime keturis – po du viršuje ir apačioje. Jie jau tvirtesni ir aštresni už kandžius, kūgio formos. Iltiniai dantys yra tarsi „plėšrūnai“ mūsų burnoje. Jų pagrindinė funkcija – atplėšti ir suplėšyti maistą, kuris per kietas kandžiams. Jie puikiai susidoroja su mėsa ar kitais tvirtesniais produktais. Be to, iltiniai dantys svarbūs taisyklingam žandikaulių sąnarių darbui ir netgi veido bruožų formavimui. Iltiniai dantys yra patys tvirčiausi ir ilgiausi iš priekinių dantų. Nuolatinės iltys išdygsta maždaug 9–12 metų, o pieninės iltys pasirodo kūdikiams apie 16–20 mėnesių. Suaugusio žmogaus burnoje rasime 4 iltinius dantis.

Nemokama konsultacija

Kapliai – maisto smulkintojai

Toliau burnoje, už iltinių dantų, išsidėstę kapliai, dar vadinami premolarais arba prieškrūminiais dantimis. Jų iš viso aštuoni – po du kiekvienoje burnos pusėje, viršuje ir apačioje. Jie didesni už priekinius dantis ir turi plokštesnį paviršių su gumburėliais. Kapliai atlieka svarbų vaidmenį smulkinant ir trinant maistą. Jie tarsi paruošia maistą tolimesniam kramtymui krūminiais dantimis. Kapliai yra tarpinė grandis tarp priekinių ir krūminių dantų, padedanti efektyviau virškinti maistą. Kapliai ant savo kramtomojo paviršiaus turi gumburėlius (dažniausiai du, bet kartais ir daugiau). Nuolatiniai kapliai dygsta maždaug 10–12 metų. Įdomu, kad pieninių kaplių nėra – vaikystėje jų vietą užima pieniniai krūminiai dantys. Suaugęs žmogus turi 8 kaplius.

Krūminiai dantys – galingiausi kramtytojai

Giliausiai burnoje, pačiame gale, įsitaisę krūminiai dantys, arba moliarai. Jie patys didžiausi ir stipriausi – iš viso 12 (įskaitant protinius dantis), po tris kiekvienoje burnos pusėje, viršuje ir apačioje. Jų paviršius platus ir plokščias, su daugybe gumburėlių. Krūminiai dantys yra tikri „kramtymo čempionai“. Jie skirti kramtyti, malti ir traiškyti maistą. Būtent jie atlieka pagrindinį darbą mechaniniame virškinime, susmulkindami maistą iki smulkių dalelių, kurias jau lengva nuryti ir virškinti. Krūminiai dantys – patys svarbiausi kramtymui. Krūminiai dantys turi platų kramtomąjį paviršių su 4–5 gumburėliais (pirmieji ir antrieji krūminiai) arba 3–4 gumburėliais (protiniai dantys). Nuolatiniai krūminiai dantys dygsta keliais etapais: pirmieji apie 6–7 metus, antrieji apie 12–13 metų, o protiniai dantys (treti krūminiai) – vėliausiai, dažniausiai tarp 17 ir 25 metų, arba gali ir visai neišdygti. Suaugęs žmogus turi 12 krūminių dantų (su protiniais) arba 8 be protinių.

Kontaktai

Pieniniai dantys – laikini, bet svarbūs

Verta nepamiršti ir pieninių dantų – pirmųjų dantukų, kurie dygsta vaikams. Jie laikini, bet labai svarbūs! Vaikai dažniausiai turi 20 pieninių dantų – 10 viršuje ir 10 apačioje. Pieninių dantų rinkinį sudaro kandžiai, iltiniai ir krūminiai dantys (pieninių kaplių nėra). Pieniniai dantys atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas vaikystėje: jie padeda mažyliams kramtyti maistą ir gauti reikiamų medžiagų, yra būtini taisyklingam žandikaulio vystymuisi ir išsaugo vietą nuolatiniams dantims. Pieniniai dantys yra mažesni ir baltesni už nuolatinius. Jie pradeda dygti apie 6 mėnesių amžiaus ir dažniausiai visi būna išdygę iki 3 metų. Pieniniai dantukai pradeda kristi apie 6 metus, o šis procesas tęsiasi iki 12 metų.

Odontologijos klinika „PAPADENT“