Dantų ėduonis (kariesas) – priežastys, simptomai bei gydymas

Nauji dantys vos per 24 val. net jei situacija beviltiška

Dantų ėduonis (kariesas) - priežastys, simptomai bei gydymas

Beveik kiekvienas žmogus savo gyvenime yra susidūręs su tokia problema, kaip dantų ėduonis. Tačiau ne daugelis žino ir supranta kokios yra jo atsiradimo priežastys ir kokių prevencinių priemonių reikėtų imtis.

Dantų ėduonis yra lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia ant danties paviršiaus prisitvirtinusios kariesogeninės bakterijos, metabolizuojančios cukrų ir gaminančios rūgštį. Ilgainiui ligai progresuojant dėl burnoje esančios rūgštinės terpės pradeda irti kietieji danties audiniai – emalis, dentinas, cementas. Danties viduje atsiranda mineralinių medžiagų trūkumas ir taip susiformuoja „skylutė” – kariesas.

Dantų ėduonies atsiradimo priežastys

Pas visus žmones burnoje yra tiek „gerųjų” tiek „blogųjų” bakterijų, kurios daro tiesioginę įtaką burnos pH terpei. Kas yra pH? Tai rodiklis, pasakantis apie skysčio rūgštingumą ar šarmingumą – neutrali pH vertė yra 7, vandens apie 6,5 – 7, o sveikos burnos ertmės seilių pH – 7,4. Tad kodėl kai kurie žmonės daug dažniau kenčia nuo dantų ėduonies nei kiti? Kuo daugiau cukraus žmogus vartoja, tuo daugiau „maisto” kariesogeninėms bakterijoms jis duoda. Šios išskirdamos vis daugiau ir daugiau rūgšties nustelbia gerąsias bakterijas, jos negali padėti dančiui remineralizuotis, o dantis toliau tirpsta ir genda.

Svarbu pridurti, kad dantų kariesas/dantų ėduonis gali atsirasti ir dėl įgimtų veiksnių, tačiau didžiausią įtaką daro gyvenimo būdas, mityba ir burnos higiena.

Įgimti dantų ėduonies požymiai

  • Danties struktūra, jo cheminė sudėtis ir anatominė forma – emalio sluoksnio storis, fluoro kiekis audiniuose, gilios danties vagelės, netaisyklingai dantų lanke išsidėstę dantys
  • Seilės – seilių takumas, išsiskyrimo greitis, buferinis talpumas ir jų sudėtyje esantys imunologiniai ir antibakteriniai faktoriai
  • Pačio asmens biologiniai ir biocheminiai faktoriai – fluoro kiekis audiniuose, apnašų susidarymo greitis, apnašų sudėtis, viduląstelinių bei ekstraląstelinių (viršląstelinių) polisacharidų kiekis, mikroorganizmų aktyvumas
  • Sisteminiai veiksniai – silpnas imunitetas, bendriniai susirgimai, tiesiogiai ar netiesiogiai darantys įtaką burnos sveikatai
  • Išoriniai (aplinkos sukeliami) veiksniai – vandens įtaka, klimato įtaka, gyvenimo sąlygos
  • Sąkandžio anomalijos

Įgyti dantų karieso požymiai

  • Mityba – kaip ir minėta prieš tai, yra vienas svarbiausių veiksnių, darančių įtaką burnos ertmės sveikatai. Didelis angliavandenių turinčių maisto produktų vartojimas, kiekis ir dažnumas, nevisavertė mityba, organizmui reikalingų mineralinių medžiagų stoka, mažas fluoro turinčių produktų vartojimas – visi šie veiksniai sukelia ir skatina dantų ėduonį
  • Prasta asmeninė burnos higiena – dantų nesivalymas, netinkamas dantų pastos ir šepetuko pasirinkimas, retai arba apskritai niekada neatliekama profesionalioji burnos higiena, nesilankymas profilaktinei apžiūrai pas odontologą
  • Angliavandeniai – kadangi jų skaidymo metu mikroorganizmai išskiria ant dantų rūgštį, itin svarbi yra burnos ertmės higiena. Dėl netinkamos jos būklės, naujas apnašas ir toliau kaupiasi jau ant dantų esančių apnašų, prasideda lėtinis pūvimo procesas, karieso rizika didėja. Blogėja burnos kvapas, dantys praranda savo estetišką išvaizdą, emalio pažeidimai gilėja, aštrėja tiek dantų jautrumas ir skausmas. Labai svarbu pastebėti tarp dantų įstrigusius maisto likučius ir išsivalyti juos tarpdančių siūlu. Jei geriate daug cukraus turinčių arba rugščių gėrimų, po to prasiskalaukite burną vandeniu

Dantų kariesas – simptomai

Pagrindiniai dantų ėduonį išduodantys simptomai yra šie:

  • Dantų skausmas valgant saldų, karštą ar šaltą maistą
  • Jautrūs dantys, ypač kaklelio srityje, šalia dantenų
  • Suminkštėjusi dantų audinių struktūra
  • Danties emalio trupėjimas
  • Patamsėjusi dantų spalva
  • Prastas burnos kvapas

Pačioje dantų ėduonies pradžioje galite pastebėti balkšvas dėmeles ant emalio paviršiaus ar jo vagelėse, pats dantis nebūtinai tampa jautrus ar skausmingas. Tai pirmas dantų audinių įrimo požymis. Laiku pastebėtas ir sukontroliuotas dantų ėduonis yra menka bėda, palyginus kas nutinka, jei liga yra paliekama likimo valiai.

Dantų karieso gydymas

Jei dantų ėduonis progresuoja toliau, o pagerėjusi burnos ertmės priežiūra nebepadeda, dantis toliau kamuoja jautrumas ir skausmas, būtina apsilankyti pas gydytoją odontologą. Pirmasis dantų karieso gydymo etapas yra konsultacija su gydytoju odontologu, ėduonį keliančių veiksnių nustatymas ir prevencija. Toliau atliekama atidi klinikinė apžiūra, dantų rentgeninių nuotraukų darymas ir galiausiai tinkamiausio gydymo plano sudarymas ir aptarimas su pacientu.

Svarbu suprasti, kad glaudus bendradarbiavimas tarp gydytojo odontologo ir paciento yra būtinas norint užkirsti kelią karieso sukeltoms pasekmėms. Apklausos metu išaiškėja dėl ko atsirado dantų kariesas/dantų ėduonis ir kokie yra nusiskundimai. Skausmo pobūdis ir trukmė, jį iššaukiantys dirgikliai nusako specifinę karieso stadiją, tampa aišku ar dantis yra smarkiai pažeistas karieso ar ne. Paciento požiūris į dantų priežiūrą ir gydymą, jo įpročiai – veiksniai į kuriuos irgi būtina atsižvelgti.

Gydymo plano sudarymo metu „Papadent” klinikoje yra atsižvelgiama į šiuos veiksnius – burnos ertmės higienos būklė; dantenų ligos; karieso paveikto paviršiaus dydis ir lokalizacija; esamų restauracijų kokybė; sąkandžio tipas; paciento finansai ir pageidavimai; odontologinio gydymo poreikis. Aptarus gydymo planą kito pas odontologą vizito metu pradedami restauraciniai darbai, stebimi burnos priežiūros įgūdžiai, ypač tarpdančių srityje.

Kokias restauracijas rinktis?

Vilniuje esančioje odontologijos klinikoje „Papadent” netrūksta specialistų norinčių ir galinčių Jums padėti atsakyti į visus klausimus, susijusius su dantų ėduonies profilaktika ir gydymu.

Susisiekite su mumis dėl dantų ėduonies gydymo jau dabar skambindami telefonu +370-699-9991 arba siųsdami mums užklausą. Glaudus mūsų gydytojų odontologų ir registratūros darbas užtikrins ne tik greitą sprendimą į Jūsų problemas, bet sugražins prarastą estetiką ir funkcionalumą.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus

TRŪKSTA DANTŲ? PAPADENT VISUOMET JUMS PADĖS REGISTRUOKITĖS NAUJIENLAIŠKIUI

The form you have selected does not exist.